23 maja 2022 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyło się seminarium dla studentów pod nazwą „Kiedy spostrzegam świat inaczej… – osoby wymagające więcej”. Seminarium zorganizowane zostało przez Katedrę Pedagogiki PANS w Chełmie i MOPR w Chełmie z myślą o przybliżeniu studentom sylwetek osób dotkniętych niepełnosprawnościami, chorobami, zaburzeniami, które żyją wśród nas, ale ich spojrzenie na otaczający świat nieco różni się od naszego.
Za organizację przedsięwzięcia z ramienia Katedry Pedagogiki odpowiedzialna była p. dr Agata Szabała. Wsparła ją w tym p. dyrektor MOPR mgr Anna Szlast. Na seminarium zostali zaproszenie studenci Pedagogiki (wszystkich roczników), dla których spotkanie z praktykami, mogącymi podzielić się bogatym doświadczeniem wyniesionym z pracy z osobami o specjalnych potrzebach, okazać się mogło cenne i przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Program Seminarium „Kiedy spostrzegam świat inaczej… – osoby wymagające więcej”.
10.00-10.15 Część wprowadzająca PANS + MOPR (dr A. Paszkiewicz, Katedra Pedagogiki w PANS, dyrektor MOPR p. Anna Szalast)
10.15 – 10.35 Smutne, delikatne, kruche – zaburzenia lękowo-depresyjne wśród młodzieży – mgr E. Kotowska (Katedra Pedagogiki w PANS)
10.35 – 11.00 Świat w oczach osób z ADHD – dr A. Paszkiewicz (Katedra Pedagogiki w PANS)
11.00 -11.20 Jak odbiera świat dziecko z ASD – mgr M. Kwiecińska (Katedra Pedagogiki w PANS)
11.20 – 11.40 Osoba z autystycznym spektrum zaburzeń w systemie oparcia społecznego – Anna Szalast (MOPR w Chełmie)
11.40 – 12.00 Pomoc, wsparcie i aktywizacja osób z niepełnosprawnością – dobre praktyki – mgr Dorota Betka-Bratosiewicz (MOPR w Chełmie)
12.00 -12.20 Dostępność jako realizacja potrzeb osób z niepełnosprawnością na przykładzie rozwiązań funkcjonujących w MOPR Chełm – mgr Małgorzata Szczepaniak (MOPR w Chełmie)
12.25 – 12.40 – Podsumowanie