26 listopada 2021
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie

Dzień z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

25 listopada 2021 roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie gościła przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w formie wykładów, prezentacji i ćwiczeń nie tylko zachęcali do rekrutacji w swoje szeregi, ale przybliżyli służbę, którą z poświęceniem i oddaniem wykonują na rzecz obronności Państwa.

Wydarzenie wpisane było w ramy porozumienia o współpracy, zawartego 21 czerwca br. pomiędzy 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej, której dowódcą jest płk Tadeusz Nastarowicz a PWSZ w Chełmie. Gospodarzem dzisiejszego wydarzenie była Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, którą kieruje płk prof. dr hab. inż. Leszek Elak.

Prowadzenie projektów z udziałem 2 LBOT ma na celu propagowanie działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa Państwa. To jedno z wielu przedsięwzięć do jakich zobowiązali się partnerzy w ramach podpisanego porozumienia. Powyższe wspólne działania mają w szczególności przyczynić się do integracji środowiska wojskowego i młodzieży akademickiej, upowszechniania wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa, propagowania postaw patriotycznych, umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, kształtowania pozytywnego wizerunku żołnierza Sił Zbrojnych RP.

Wykłady i prezentacje zgromadziły nie tylko najbardziej zainteresowanych tematem obronności studentów pierwszego i drugiego stopnia Bezpieczeństwa wewnętrznego, które kształci PWSZ w Chełmie, ale także studentów innych kierunków studiów.

Wizyta Wojsk Obrony Terytorialnej doskonale wpisuje się w program kształcenia studentów poprzez wzbogacanie procesu dydaktycznego o wykłady i ćwiczenia.

Gośćmi specjalnymi byli licealiści z chełmskich szkół średnich.