29 maja 2021r. miał miejsce wyjazd seminaryjny uczestników studiów podyplomowych kierunku Rolnictwo dla Absolwentów Nierolniczych Kierunków Studiów, organizowany przez dr inż. Marzenę Tomaszewską, do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Werbkowicach i Stadniny Koni w Białce MHR.
Zakład położony jest w gminie Werbkowice (woj. lubelskie), w obrębie Kotliny Hrubieszowskiej. To Rolniczy Zakład Doświadczalny o dużym stopniu specjalizacji w zakresie chowu bydła mlecznego. Prowadzony jest też tu chów koni i hodowla owiec. Na gruntach ornych uprawia się pszenicę (ozimą i jarą) oraz buraki cukrowe, a także jako uzupełnienie bazy paszowej dla bydła ‒ kukurydzę na kiszonkę i mieszankę motylkowych z trawami. W RZD prowadzone są badania organizacyjno-ekonomiczne i prace związane z oceną technologii produkcji roślinnej (burak cukrowy, pszenica ozima). Pełną charakterystykę działalności zakładu przedstawił uczestnikom wyjazdu p. dyrektor dr inż. Piotr Kozera.
Nieopodal Krasnegostawu znajduje się jeden z najbardziej malowniczych ośrodków hodowlanych koni. Owym magicznym miejscem jest Stado Ogierów w Białce – Stadnina Koni Arabskich MHR. Dzięki uprzejmości z-cy kierownika p. mgr Jarosława Skrzypka po Stadninie Koni w Białce oprowadziła nas p. mgr inż. Karolina Sarnecka – Sadlak.
Stadnina Koni Białka działa w formie spółki z o.o. wchodzącej w skład podmiotów należących do Małopolskiej Hodowli Roślin. Sp. z o.o., zajmuje się hodowlą ogierów obsługujących stadniny koni półkrwi oraz stadniny hodowców prywatnych z regionu Lubelszczyzny. Tradycje Stadniny sięgają roku 1928 i związanej z potrzebami kawalerii Wojska Polskiego decyzji władz II RP o założeniu stada ogierów. Stado działało w czasie okupacji niemieckiej aż do jego ewakuacji w głąb Rzeszy w 1944 r. Po wojnie stado reaktywowano w 1947 r. i utrzymywane jest ono do dnia dzisiejszego, wzbogacone o równoległą hodowlę koni czystej krwi arabskiej, z których pierwsze klacze przybyły w 1981 r.