22 czerwca 2023
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie

Studenci Rolnictwa na zajęciach w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie

16 czerwca 2023 roku studenci kierunku Rolnictwo z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie, PANS w Chełmie, wyruszyli na niezapomnianą przygodę do Ogrodu Botanicznego na terenie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach zajęć z Botaniki mieli okazję odkryć bogactwo flory z różnych zakątków świata.

W trakcie wizyty studenci mieli możliwość zobaczyć wiele gatunków roślin, zaczynając od tych najbardziej pospolitych, a kończąc na tych rzadko występujących.

Ogród botaniczny umożliwia zobaczenie i poznanie roślin, co ma znaczenie i rolę kulturową. Odwiedzający mogą zobaczyć nazwy roślin, zarówno naukowe, jak i zwyczajowe czy podawane w lokalnych językach. Ponadto, charakterystyka roślin uwzględnia ich zastosowanie, które może być ozdobne, lecznicze, spożywcze, techniczne czy naukowe. O ile ozdobny charakter roślin jest od razu widoczny, o tyle inne zastosowania muszą być wskazane publicznie, dlatego ogród botaniczny musi podawać prawidłowe informacje. W tym celu stosuje się etykiety umieszczone w pobliżu roślin. Możliwa toksyczność to cecha, która musi być bezwzględnie podana na miejscu. Informacje te dotyczą zwłaszcza roślin egzotycznych, które widzimy po raz pierwszy w ogrodzie botanicznym, ale także roślin rodzimych, które ludzie zwykle widzą, ale nic o nich nie wiedzą.

Wyjazd do Ogrodu Botanicznego spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów. Zwiedzili oni różnorodne części ogrodu, takie jak Alpinarium, dział roślin cebulowatych i bulwiastych, dział roślin