1 kwietnia 2024
Aktualności UczelniKatedra Stosunków MiędzynarodowychOgólnouczelniane

Międzynarodowy Konkurs na Esej Geopolityczny

Zaczynamy kolejną edycję Konkursu na esej geopolityczny – tym razem w formacie międzynarodowym, we współpracy z partnerskimi uczelniami ukraińskimi. Patronat honorowy nad konkursem objęli po raz kolejny: JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil oraz Senator RP prof. PANS dr hab. Józef Zając.

Uczestnikami Konkursu mogą być studenci wszystkich uczelni polskich oraz ukraińskich, jak również uczniowie szkół ponadpodstawowych z Polski.

Konkurs polega na napisaniu eseju na jeden z poniższych tematów:

• Morze Bałtyckie w strategii bezpieczeństwa NATO;
  • Znaczenie służb specjalnych w kreowaniu elit politycznych krajów Europy Wschodniej;
  • Geopolityczna wizja świata Donalda Trumpa w przeddzień wyborów prezydenckich w USA;
  • Państwa arabskie wobec wojny między Izraelem a Hamasem;
  • Wymiar polityczno – wojskowy broni chemicznej;
  • Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie – osądzić, rozliczyć, ukarać;
  • Geopolityczne konsekwencje członkostwa Finlandii w NATO;
  • Kody geopolityczne współczesnego imperializmu rosyjskiego;
  • Wojska najemne we współczesnych konfliktach zbrojnych.

Termin przesyłania prac upływa 12 kwietnia 2024 r.

Do zdobycia: nagrody pieniężne, rzeczowe, książki i dyplomy.

10 najlepszych Uczestników Konkursu (łącznie w kategorii uczniowie/studenci) zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu VI edycji Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne, bez konieczności udziału w pierwszym etapie Olimpiady, ale pod warunkiem wyrażenia pisemnej zgody na udział w Olimpiadzie.

Kontakt:

dr Iwona Lasek-Surowiec isurowiec@panschelm.edu.pl
Szczegóły znajdziecie pod adresem: https://panschelm.edu.pl/konkursptg_sm/

Zapraszają

Organizatorzy:

• Polskie Towarzystwo Geopolityczne Oddział Chełm
  • Katedra Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie

Współorganizatorzy:

• Katedrą Politologii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej
  • Katedrą Stosunków Międzynarodowych, Informacji i Studiów Regionalnych Narodowego Uniwersytetu Lotniczego w Kijowie
  • Katedrą Stosunków Międzynarodowych Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankowsku

oraz

• Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.