W Polsce nadal wiele osób w spektrum autyzmu ma problem z znalezieniem pracy i udziałem w rekrutacjach. Tymczasem raport serwisu Aplikuj.pl pokazuje, że zatrudnianie osób neuroatypowych to nie tylko szansa na rozwój dla nich, ale także ogromna wartość dla całego rynku pracy.
Nie chodzi o to, by zmieniać osoby z autyzmem. Chodzi o to, by zmienić sposób, w jaki działa rynek pracy — to główne przesłanie raportu „Autyzm w pracy – szanse dla pracowników i pracodawców”. Zamiast próbować „dopasować” osoby autystyczne do firm, warto zastanowić się, jak firmy mogą być bardziej elastyczne i otwarte na różnorodność.
Co mówi raport?
- 62% Polaków uważa, że osoby w spektrum mogą pracować zawodowo, a 63% pracodawców deklaruje, że chętnie by je zatrudniło. Ale wciąż brakuje wiedzy, jak to zrobić dobrze.
- 40% badanych dostrzega, że neuroróżnorodność wzbogaca zespoły, a aż 65% osób, które miały okazję współpracować z osobami w spektrum, ocenia te doświadczenia pozytywnie.
- Osoby autystyczne często wyróżniają się dokładnością, koncentracją, niestandardowym myśleniem i odpornością na monotonię — ale pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny i nie należy spodziewać się po pracowniku określonych cech tylko dlatego, że jest w spektrum autyzmu.
- 90% badanych otwarcie mówi, że chce współpracować z osobami w spektrum, a jednocześnie ponad połowa zauważa, że w pracy wciąż na tym tle w miejscach pracy pojawia się stygmatyzacja.
Dobre praktyki i konkretne przykłady
W raporcie znajdziesz też przykłady dobrych praktyk firm takich jak EY Polska, Accenture czy IBM, które pokazują, jak można tworzyć środowiska pracy przyjazne dla wszystkich – niezależnie od tego, w jaki sposób funkcjonują i postrzegają świat.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz cały raport i dowiedz się, co możesz zmienić jako przyszły pracodawca lub członek zespołu.
Raport znajduje się pod adresem: https://autyzmwpracy.aplikuj.pl/