25 listopada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyła się I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Integracja Dla Zdrowia – Efektywność Zespołu Interdyscyplinarnego”, zorganizowana przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie oraz Instytut Nauk Medycznych PANS w Chełmie. Celem Konferencji było promowanie wiedzy i umiejętności z zakresu zdrowego odżywiania i opieki nad osobami z zaburzeniami odżywiania. Wydarzenie objęli patronatem JM Rektor prof. ucz. dr Beata Fałda oraz Prorektor ds. Rozwoju prof. ucz. dr hab. Józef Zając, Senator RP. W konferencji wzięli udział prelegenci z wielu ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Akademii Wincentego Pola w Lublinie, Akademii Nauk Stosowanych i Medycznych w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włodawie, Rolniczego Handlu Detalicznego – Ziołowe Skarby RDH Edyta Kuźniarska oraz pracownicy chełmskiej Alma Mater.
Konferencję otworzył Dyrektor Biura Rektora PANS w Chełmie mgr Zygmunt Gardziński. W sesjach zaprezentowano dwadzieścia referatów oraz dziewięć posterów, które poruszały problematykę związaną ze świadomością społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania i opieki nad osobami z zaburzeniami odżywienia. Podkreślano rolę żywności i żywienia w życiu i zdrowiu człowieka oraz integrację zespołu interdyscyplinarnego (lekarz – pielęgniarka – dietetyk – psycholog) w opiece nad pacjentem. Poruszano także zagadnienia związane z zastosowaniem produktów roślinnych w tym ziół w żywieniu w zależności od jednostki chorobowej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięło udział 148 osób, w tym naukowcy, lekarze, dietetycy, pielęgniarki, 12 studenckich kół naukowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Końcowym wnioskiem konferencji jest potwierdzenie konieczności tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, specjalistów z różnych dziedzin, zajmujących się rozwiązaniem konkretnego przypadku przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Ponadto istnieje potrzeba corocznego spotkania się na konferencji oraz promowania zdrowego odżywiania i opieki nad osobami z zaburzeniami odżywiania. Konferencja była przedsięwzięciem potrzebnym społecznie, dobrze zorganizowanym i skłaniającym do kontynuacji tego typu spotkań naukowych. Do zobaczenia za rok.