W dniu 13 listopada 2024 roku studenci i pracownicy Katedry Dietetyki, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie przeprowadzili warsztaty pn. „Jak kupować, nie marnować i bezpiecznie gospodarować żywnością” dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie. Warsztaty miały na celu zapoznanie młodzieży z zasadami zakupu, gospodarowania oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.
Marnotrawstwo żywności to jeden z ważniejszych problemów współczesnej Europy jak i całego świata. Skala tego zjawiska jest tak duża, że należy je traktować jako problem globalny. Straty i marnowanie żywności występują na każdym etapie łańcucha rolno-żywnościowego, począwszy od produkcji podstawowej (rolnictwo), poprzez magazynowanie, przetwórstwo, transport, dystrybucję po konsumpcję. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) podaje, że na świecie marnuje się rocznie 931 mln ton żywności nadającej się do spożycia, czyli 17% żywności, która dostępna była w 2019 roku dla konsumentów.
W związku z powyższym Studenci reprezentujący Koło Naukowe Dietetyki i Żywienia Zbiorowego, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie PANS w Chełmie pod opieką Pań: mgr Ewy Brodacz i mgr inż. Justyny Siwiela-Tomaszczyk poruszyły ten ważny temat nawiązując do II edycji kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood.” Na spotkaniu wykładowcy i studenci PANS w Chełmie przedstawili młodzieży zasady prawidłowego postepowania w kwestii kupowania oraz czytania etykiet artykułów spożywczych, jak również korzyści właściwego gospodarowania żywnością, aby jej nie marnować.
Ponadto w ramach spotkań przedstawiono młodzieży różne możliwości studiowania oraz poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie.