26 czerwca 2024
Aktualności UczelniOgólnouczelniane

PANS w Chełmie na Pikniku Rodzinnym „Z NAUKĄ ZA PAN BRAT”

Państwowa Akademia Naukowa Stosowanych w Chełmie 23 czerwca 2024 br. była wystawcą podczas PIKNIKU RODZINNEGO Z NAUKĄ ZA PAN BRAT w Lublinie. Do swojego stanowiska przyciągała zainteresowanych wieloma atrakcjami i pokazami, które przygotowali wykładowcy i studenci uczelni.

Katedra Informatyki zaprezentowała zestawy micro::bit – które, wprowadziły uczestników pikniku w tematykę robotyki, a także roboty m-bot, wyposażone w czujniki, dzięki którym można było poznać ich możliwości. Ponadto, jako wprowadzenie do zagadnień druku 3D pracownicy PANS w Chełmie pokazali drukarkę piszącą długopisem.

Katedra Elektrotechniki pod hasłem „Nowoczesne zastosowanie w elektrotechnice” zaprezentuje pokazy specjalistycznego sprzętu, m.in. miernik do EMC, oscyloscop, generator funkcyjny, drobna elektronika, itd.

Pokaz specjalistycznych przyrządów do pomiarów budowlanych pokazała i omówiła zainteresowanym Katedra Budownictwa.

Do ciekawych obserwacji życia w kropli wody pod mikroskopem, budowania własnych modeli cząsteczek chemicznych oraz oglądania różnorodnych owadów pod mikroskopem zaprosiła Katedra Rolnictwa, zaś Katedra Dietetyki do rozpoznawania egzotycznych warzyw i owoców oraz oglądania preparatów mikroskopowych.

Dzięki Instytutowi Nauk Medycznych wszyscy chętni mogli wykonać pomiar ciśnienia, glukozy, spróbować wykonać iniekcje, a nawet dzięki kombinezonowi zwanemu  „symulatorem starości” odczuć, jak czuje się i porusza człowiek w podeszłym wieku.

Podczas niedzielnego pikniku nie zabrakło oczywiście elementu lotniczego, czyli symulatora lotu Cessny 152, który do stoiska PANS w Chełmie zawsze przyciąga i dużych i małych.