15 maja 2024
Aktualności Uczelni

Przekazanie przez JM Rektora motopompy strażackiej „Standard-Gwynne”

Studenci IV roku specjalności Mechanika lotnicza Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie w ramach zajęć, wykonali prace renowacyjne motopompy strażackiej „Standard-Gwynne”, której rok produkcji datuje się na 1943 r. Prace techniczne studenci realizowali pod nadzorem instruktora szkolenia praktycznego, mechanika lotniczego – Pana Leszka Laskowskiego. Sukcesem zespołu jest fakt, iż po dokonanej renowacji pompę udało się uruchomić.

Motopompa jest unikatowym egzemplarzem, który w latach powojennych został przekazany jednostkom Polskiej Straży Pożarnej z Wielkiej Brytanii w ramach pomocy UNRRA. Sprzęt został uroczyście przekazany przez JM Rektora prof. PANS dra hab. inż. Arkadiusza Tofila na ręce Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie bryg. Wojciecha Chudoby, będzie stanowił bezcenny eksponat w dziale historycznym PSP.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie