Regulamin realizacji wyjazdów pracowników PANS w Chełmie w ramach programu Erasmus +
I. Zasady ogólne
- W ramach programu Erasmus+ pracownicy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie mogą wyjechać za granicę:
- w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w uczelniach partnerskich
Z wyjazdów tego typu mogą korzystać nauczyciele akademiccy, którzy w uczelni partnerskiej, tzn. uczelni z którą PANS w Chełmie podpisał umowę, przeprowadzą min. 8 godzin zajęć dydaktycznych w ciągu 2 do 5 dni roboczych (bez podróży). Dłuższe pobyty w uczelni partnerskiej będą rozpatrywane indywidualnie. Indywidualny plan pracy pracownika musi zostać zatwierdzony przez instytucję wysyłającą i przyjmującą.
- w celach szkoleniowych
Pracownicy PANS w Chełmie (nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy nie będący nauczycielami) mogą również wyjeżdżać do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy, wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy w danej dziedzinie (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu job shadowing itp.). Długość trwania wyjazdu od 2 do 10 dni roboczych (bez podróży). Dłuższe pobyty w uczelni partnerskiej będą rozpatrywane indywidualnie. Indywidualny plan szkolenia pracownika musi zostać zatwierdzony przez instytucję wysyłającą i przyjmującą.
- w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w uczelniach partnerskich
II. Zasady rekrutacji
- Na wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus+ może zostać zakwalifikowana osoba uprawniona do uczestnictwa w programie zgodnie z ogólnymi zasadami programu.
- Priorytetowo będą traktowani pracownicy PANS w Chełmie, którzy:
- ubiegający się o wyjazd z programu Erasmus po raz pierwszy,
- młodsi stażem,
- prowadzący zajęcia w języku obcym dla studentów Erasmusa,
- którzy zawarli umowę bilateralną z nową uczelnią,
- nie będący nauczycielami akademickimi (wyjazdy szkoleniowe).
- Na podstawie zgłoszonej liczby osób oraz środków finansowych dostępnych z programu Erasmus na dany rok akademicki ustalana jest lista podstawowa oraz lista rezerwowa pracowników zgłoszonych na wyjazd.
Kandydatom przysługuje prawo odwołania się od decyzji Prorektor ds. studenckich w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia przesłania wyników kwalifikacji. Odwołanie wnosi się do Rektora. Postanowienie Rektora jest decyzją ostateczną
- Decyzję o wyjeździe podejmuje Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
- Od niniejszej decyzji przysługuje prawo zwrócenia się do Rektora z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
- Osoby z listy rezerwowej zostaną zakwalifikowane na wyjazd po ewentualnej rezygnacji z wyjazdu kandydatów z listy podstawowej.
- Kolejny wyjazd pracownika w danym roku akademickim jest możliwy tylko w przypadku braku innych kandydatów.
- Wyjazdy powinny przyczyniać się dodatkowo do:
- opracowania nowych materiałów dydaktycznych,
- wspólnych programów nauczania,
- wzmocnienia i rozszerzenia więzi między uczelniami,
- przygotowania przyszłych projektów współpracy,
- podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
III. Realizacja wyjazdu
- Pracownicy zakwalifikowani na wyjazd za granicę w ramach Programu Erasmus powinni dostarczyć do Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus min. dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem poniższe dokumenty:
- list motywacyjny
- Indywidualny program nauczania lub Indywidualny program szkolenia
- Po zaakceptowaniu wyjazdu przez Rektora PANS w Chełmie pracownik podpisuje umowę.
- Po powrocie należy dostarczyć do Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus Certyfikat czyli dokument wydany przez uczelnię bądź instytucję przyjmującą poświadczający czas pobytu w tej instytucji.
- Pracownik ma również obowiązek wypełnić Indywidualny raport uczestnika w formie online. Zaproszenie do wypełnienia indywidualnego raportu uczestnika przychodzi na adres mailowy pracownika podany w umowie finansowej.