6 maja 2022
Instytut Nauk MedycznychAktualności UczelniMonoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej

Podsumowanie Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej „Współczesne wyzwania zespołu terapeutycznego”

27 kwietnia 2022 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Studencka „Współczesne wyzwania zespołu terapeutycznego”. Jej organizatorem był Instytut Nauk Medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Celem spotkania była debata naukowa wokół aktualnych problemów zdrowia i choroby, w tym takich zagadnień szczegółowych jak:

• pacjent jako podmiot działań zespołu terapeutycznego,
  • współczesne wyzwania w kształceniu medycznym,
  • zespoły interdycyplinarne,
  • etyka zawodowa w praktyce

oraz wymiana doświadczeń w zakresie praktyki pielęgniarskiej.

Patronat honorowy nad konferencją objął dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. Komitetowi Naukowemu przewodniczyli  dr n. med. Hubert Słodzińkidr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokińki, prof. UM w Lublinie. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyli dr n. med. Halina Lenartowiczdr n. med. Wiesław Fidecki, prof. UM w Lublinie.

Wykład inauguracyjny na temat: Wpływ komunikacji medycznej na funkcjonowanie zespołu terapeutycznego w praktyce” wygłosiła dr n. med. Zofia Sienkiewicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego). Uczestnicy mogli wysłuchać 70 wystąpień w formie referatów oraz e-posterów. Prezentowane one były w trakcie czterech sesji równoległych. Śledziło je ponad 200 uczestników z całego kraju, m.in. z uczelni w Siedlcach, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Krośnie, Radomiu, Tarnobrzegu, Włocławku.

Podczas konferencji efekty swoich poszukiwań naukowych zaprezentowali także studenci kierunku Pielęgniarstwo PWSZ w Chełmie, zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Byli to członkowie Studenckiego Koła Naukowego Nauk Medycznych, którym kieruje mgr Monika Szarkowska-Skiba oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Symulacji Medycznej, którym kieruje dr n. med. Paweł Węgorowski, a także studenci niezrzeszeni.

Uczestnicy konferencji wysoko ocenili poziom merytoryczny spotkania i różnorodność ujęcia zagadnień szczegółowych. Uznali , iż był to dobrze zainwestowany czas, który przysłużył się poszerzeniu wiedzy i wymianie cennych doświadczeń.

Była to kolejna konferencja zorganizowana przez Instytut Nauk Medycznych, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem na arenie ogólnopolskiej.