14 marca 2024
Aktualności UczelniInstytut NeofilologiiKatedra Stosunków Międzynarodowych

Zapraszamy na seminarium z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO

21 marca br. Katedra Stosunków międzynarodowych w Instytucie Neofilologii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie organizuje seminarium międzynarodowe pt.: BEZPIECZEŃSTWO POLSKI 25 LAT PO PRZYSTĄPIENIU DO SOJUSZU PÓŁNOCNOATLANTYCKIEGO.

W gronie współorganizatorów tego wydarzenia znaleźli się:

• Katedra Politologii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska
  • Katedra Stosunków Międzynarodowych, Informacji i Studiów Regionalnych Narodowego Uniwersytetu Lotniczego w Kijowie
  • Katedra Stosunków Międzynarodowych Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im.Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku
  • Chełmskie Towarzystwo Naukowe
  • Polskie Towarzystwo Geopolityczne

• Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych PANS w Chełmie
  • Interdyscyplinarne Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego PANS w Chełmie.

Przystąpienie Polski do NATO w 1999 roku było przełomowym wydarzeniem, otwierającym nowy rozdział w bezpieczeństwie i współpracy międzynarodowej. Od tego czasu RP aktywnie uczestniczy w strukturach NATO, będąc nie tylko beneficjentem, lecz również aktywnym uczestnikiem kolektywnej obrony. Sojusz ten, zrzeszający kraje o wspólnych wartościach i celach, jest fundamentem stabilności i bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim. Ten szczególny jubileusz stanowi więc okazję do refleksji nad osiągnięciami, wyzwaniami i perspektywami dalszej współpracy. Polska pozostaje aktywnym członkiem Sojuszu, gotowym do wspólnego podejmowania wyzwań i budowania bezpiecznej przyszłości dla naszego kraju i całej wspólnoty euroatlantyckiej.

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpi o godz. 10.00. Obrady potrwają do godz. 15.00. W tym czasie przewidziane są wystąpienia 20 prelegentów z Polski i Ukrainy.

Patronat honorowy nad tym rocznicowym wydarzeniem objęli

• JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil
  • Senator RP prof. PANS dr hab. Józef Zając, Prorektor ds. Rozwoju.

Kontakt:

dr Iwona Lasek-Surowiec