26 maja 2023
Aktualności UczelniInstytut Matematyki i Informatyki

Zajęcia z cyberbezpieczeństwa dla uczniów IV LO

25 maja 2023 roku Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie gościł uczniów IV LO z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie na warsztatach z wybranych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, a w szczególności ochrony danych logowania.

Dr Karol Kuczyński z Katedry Informatyki zaprezentował gościom przykładowy atak, polegający na kradzieży haseł poprzez przekierowanie do sfałszowanej strony internetowej w sieci laboratoryjnej. Pokazał także szereg sposobów ochrony przed tego typu atakami, między innymi uwierzytelnianie dwuskładnikowe z wykorzystaniem tokena sprzętowego oraz logowanie bezhasłowe FIDO2 do serwisu Google (nowy mechanizm kluczy dostępowych, ang. passkey, udostępniony użytkownikom Google kilkanaście dni temu).

Szerzej tematyka ta omawiana jest na zajęciach dla studentów z bezpieczeństwa systemów informatycznych (informatyka stosowana) i bezpieczeństwa informacyjnego (bezpieczeństwo wewnętrzne 1. i 2. stopnia).