W dniach 22-25 stycznia 2024 studenci III roku kierunku Dietetyka i żywienie zbiorowe w ramach przedmiotu „Metody oceny stanu odżywienia” realizowali z dr hab. inż. Zuzanną Goluch praktyczne ćwiczenia w nowo utworzonej Pracowni Dietetycznej znajdującej się Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej PANS w Chełmie.
Podczas ćwiczeń studenci zdobywali praktyczne doświadczenie z zakresu antropometrycznej oceny stanu odżywienia, która jest podstawową metodą w codziennej pracy dietetyka z pacjentami, zarówno w gabinetach prywatnych, przychodniach POZ czy też szpitalach. Studenci zapoznali się z podstawowym instrumentarium antropometrycznym, techniką dokonywania pomiarów antropometrycznych, obliczaniem na ich podstawie wskaźników stanu odżywienia oraz ich interpretacją, w odniesieniu do różnych grup ludności (niemowlęta, dzieci, osoby dorosłe oraz osoby starsze). Ponadto studenci uczyli się praktycznie przeprowadzać badanie składu komponentowego ciała człowieka (zawartości masy tłuszczowej i beztłuszczowej, wody całkowitej) metodami pomiarów fałdów skórno-tłuszczowych (kaliperem Harpendena z oprogramowaniem) oraz bioimpedancji elektrycznej BIA (Bioelectrical impedance analysis). Badanie BIA przeprowadzali w układach: ręka-ręka, noga-noga oraz najbardziej profesjonalnym układzie ręka-noga zarówno w pozycji stojącej pacjenta, jak i w leżącej z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń takich jak Charder MA801 oraz Bodystat 1500.
Studenci uczyli się również dokonywać oceny stanu odżywienia niemowląt, osób niepełnosprawnych (na wózku inwalidzkim) oraz leżących, gdyż również z takimi pacjentami będą spotykać się w swojej przyszłej pracy zawodowej. Zwieńczeniem ćwiczeń była kompleksowa ocena stanu odżywienia ośmioletniej dziewczynki, za zgodą i w obecności rodzica, podczas której studenci mogli uczyć się również nawiązywania kontaktu z dzieckiem, jako potencjalnym pacjentem w gabinecie dietetyka.