27 września 2023
Aktualności UczelniOgólnouczelniane

XVI. Spotkania Polsko-Ukraińskie w Jaremczy

Delegacja PANS w Chełmie wzięła udział w XVI. Spotkaniach Polsko-Ukraińskich w Jaremczy na Ukrainie, które odbywały się w dniach 21-24 września. Tegoroczna edycja dotyczyła problematyki partnerstwa strategicznego w czasie wojny i perspektyw dialogu międzypaństwowego.

Spotkania polsko-ukraińskie to forum, przy okazji którego od 16 lat regularnie gromadzą się dyplomaci i naukowcy, historycy, politolodzy i eksperci od międzynarodowych z obu krajów. Uczestnicy konferencji podejmują próbę diagnozowania i prognozowania w zakresie relacji polsko-ukraińskich. Zastanawiają się też nad mechanizmami porozumienia i wzmocnienia polityki dobrosąsiedztwa.

Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankiwskum, Fundacja Wolność i Demokracja, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. Iwana Kurasa NAN Ukrainy, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie, Instytut Polski w Kijowie i Stowarzyszenie „Kurier Galicyjski” oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W skład delegacji uczestniczącej w spotkaniach z ramienia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie wchodzili: dr Iwona Lasek-Surowiec, Zygmunt Gardziński, dr Sławomir Żurawski oraz Marcin Oskierko. Przy tej okazji przeprowadzono liczne rozmowy i konsultacje na temat współpracy międzyuczelnianej, w tym konferencji, działalności wydawniczej oraz mobilności pracowników i studentów.