13 stycznia 2022
BibliotekaAktualności Uczelni

Wystawa malarstwa Henryki Dederko w Bibliotece PWSZ w Chełmie

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Henryki Dederko.

Henryka Dederko, z domu Jaworska, pochodzi z Sitna koło Zamościa, obecnie mieszka w Czułczycach. Jest absolwentką Studium Wychowania Przedszkolnego w Chełmie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać wiersze oraz malować obrazy. Jej dorobek to 8 tomików autorskich. Wydała: Witraże spojrzeń, Zaszeptane meandry, Punkty czasu, Obrazy fragmentaryczne, Zamierzone rozlania, Pod błękitną peleryną, Słowem i akwarelą, Odcienie życia.

Drugą jej pasją jest malarstwo. Posługuje się przy tym różnymi technikami – maluje farbą olejną na płótnie, pastelami na papierze, rysuje ołówkiem oraz tuszem. Tematyka obrazów to portrety wielkich Polaków, pejzaże, kwiaty, martwa natura, architektura. Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie. Obrazy prezentowane były na wystawach poplenerowych w Rejowcu, Sawinie, Woli Uhruskiej, a także na wystawach rolniczych w Sitnie oraz w bibliotekach w Sawinie i Włodawie.

Obrazy Pani Henryki Dederko oglądać można w siedzibie biblioteki PWSZ w Chełmie, przy ulicy Pocztowej 54, do dnia 12 lutego 2022 r. w godzinach pracy biblioteki.