27 kwietnia 2021 r. w ramach akcji „Wstąp do Centrum Edukacji Pszczelarstwa przy Nadbużańskim Związku Pszczelarzy w Chełmie” realizowanego w ramach projektu „Lubelskie wspólnie dla pszczół w nadbużańskich barwach” ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, odbyło się spotkanie Dyrektora Instytutu Nauk Rolniczych PWSZ w Chełmie dr inż. Ewy Stamirowskiej-Krzaczek z Prezesem Nadbużańskiego Związku Pszczelarskiego w Chełmie Sławomirem Padowskim w celu przekazania nasion roślin miododajnych.
Przedsięwzięcie to ma na celu pogłębienie stopnia wiedzy studentów, pracowników INR PWSZ w Chełmie oraz społeczności chełmskiej na temat konieczności ochrony bioróżnorodności ekosystemów roślinnych, które stanowią pożytek dla pszczół. Projekt opiera się m.in. na włączeniu jak największej liczby osób województwa lubelskiego do czynnych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności ekosystemów roślinnych najbliższej okolicy. Można to osiągnąć poprzez wysiewanie roślin miododajnych na działkach, w ogródkach przydomowych i zachęcanie innych do takiego postępowania. Zrozumienie konieczności tego typu działań pomoże ochronić niezwykle ważne dla życia człowieka owady zapylające.
Większość roślin występujących na Ziemi wymaga zapylenia przez owady. W naszej szerokości geograficznej aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Owoce, warzywa i kwiaty bez pszczół przestałyby istnieć. Rośliny miododajne natomiast dostarczają pszczołom nektaru, pyłku bądź spadzi, czyli niezbędnych do życia składników pokarmowych, na bazie których pszczoły wytwarzają miód. Ostatnimi laty pszczoła miodna narażona jest na działanie wielu niekorzystnych zjawisk.
Szczególna sytuacja zależności między życiem pszczół, a istnieniem człowieka powinna zachęcić wszystkich do zintensyfikowania działań na rzecz ich ochrony.