4 kwietnia 2023
Aktualności UczelniInstytut Matematyki i Informatyki

Wizyta uczniów klasy informatycznej IV LO w Chełmie na zajęciach z tworzenia i optymalizacji algorytmów w praktyce

W ostatnim dniu marca mieliśmy przyjemność gościć uczniów pierwszej klasy informatycznej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Celem ich wizyty było uczestnictwo w zajęciach informatycznych, które przeprowadził pracownik Katedry Informatyki Instytutu Matematyki i Informatyki – mgr Mariusz Maciuk.

Podczas tych zajęć uczniowie zostali postawieni przed realnym wyzwaniem, polegającym na optymalnym rozwiązaniu łamigłówki i wymyśleniu algorytmu na jej rozwiązanie. Następnie, w stworzonym przez siebie języku, musieli opisać ten algorytm, stworzyć program i zweryfikować jego poprawność poprzez jego uruchomienie. W kolejnym etapie zajęć uczniowie zostali zachęceni do minimalizacji długości stworzonego wcześniej kodu. Cały proces odbywał się w wersji offline, przy użyciu liczmanów i kartek.

Jesteśmy przekonani, że ten niekonwencjonalny sposób przeprowadzenia zajęć przyniósł uczniom wiele radości i pozwolił im doświadczyć skomplikowanego procesu myślowego, co wpłynie na bardziej przyjazne zrozumienie tematów związanych z algorytmiką i tworzeniem oprogramowania. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy efekty tej pracy na zajęciach informatycznych w szkole.