21 lutego 2024
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Warsztaty o cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości w I LO w Chełmie

14 lutego 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie odbyły się warsztaty obejmujące zagadnienia cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości w kontekście korzystania z portali społecznościowych.  Zajęcia przeprowadził mgr Adam Szczepaniuk, reprezentujący Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

W trakcie zajęć z uczniami liceum, przygotowujących się do debaty nt. „Portale społecznościowe i ich rola w zjawisku cyberprzemocy”, omówiono kwestie wykorzystania Internetu  i świadomego korzystania z mediów społecznościowych. Poruszono również zagadnienia niebezpiecznych zjawisk społecznych występujących w sieci, które pomimo faktu, iż  nie są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, prowadzą bardzo często do wielu tragedii, szczególnie wśród młodzieży.
W tym bloku tematycznym nie mogło zabraknąć zagadnień dotyczących hejtu, mowy nienawiści czy sextingu.

W dalszej części warsztatów przedyskutowano zagadnienia zagrożeń przestępczością wynikających z użytkowania social mediów. Najważniejszymi kwestiami, które poruszono były oszustwa internetowe oraz Phishing.