15 stycznia 2024
Aktualności UczelniInstytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie

Warsztaty biochemiczne z uczniami II LO w Chełmie

W dniu 10 stycznia 2024 roku odbyły się zajęcia dydaktyczne w PANS w Chełmie dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Wykładowcy z Instytutu Nauko o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie PANS w Chełmie przeprowadzili warsztaty z zakresu biochemii i dietetyki. Warsztaty biochemiczne przeprowadziła dr Agnieszka Michalska. Dotyczyły one właściwości, funkcji i znaczenia aminokwasów dla człowieka.

Uczniowie wykonywali doświadczenia laboratoryjne, dotyczące wykrywania aminokwasów w roztworach i białkach. Drugim zaplanowanym spotkaniem był warsztat z mgr inż. Justyną Siwiela-Tomaszczyk pn. „Jedz dla zdrowia i urody – dietetyka w praktyce”. Podczas pogadanki i aktywnej dyskusji uczniowie przypomnieli zasady komponowania posiłków korzystnych przy intensywnej pracy mózgu, omówili z prowadzącą najwłaściwszy rozkład posiłków w ciągu dnia, dowiedzieli się jak wybierać najwłaściwsze produkty spożywcze posługując się ich etykietą, nie spędzając przy tym zbyt dużo czasu. Nie zabrakło pytań i refleksji na temat możliwości wspierania organizmu poprzez odpowiednie odżywianie w stresie i przy aktywności ruchowej.