20 czerwca 2023
Aktualności UczelniInstytut Nauk o Żywieniu Człowieka i RolnictwieOgólnouczelniane

VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Zarządzanie populacjami zwierząt dziko żyjących na terenach pogranicza”

Sygnałem łowieckim „Darz Bór!” 16 czerwca br. w Auli Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zainaugurowano  VI Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie populacjami zwierząt dziko żyjących na terenach pogranicza” , zorganizowaną w ramach jubileuszu 100 -lecia Polskiego Związku Łowieckiego.

Organizatorzy Konferencji to:

• Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie,
  • Parlamentarny Zespól ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa,
  • Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Chełmie,
  • Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Zawiązku Łowieckiego.

Patronat medialny „Łowiec Polski” i „Łowiec Lubelski”.

W konferencji udział wzięli: prof. PANS  dr hab. Józef Zając, w Chełmie Senator RP, Prorektor Uczelni, dr Paweł Lisiak Łowczy Krajowy ZG PZŁ, dr Beata Fałda Prorektor PANS w Chełmie, dr Jacek Kosiński Kanclerz PANS w Chełmie, prelegenci oraz zaproszeni uczestnicy leśnicy, myśliwi i sympatycy łowiectwa.

Podczas inauguracji wysłuchano Łowczego Krajowego Pawła Lisiaka Przewodniczącego ZG PZŁ i odczytano list od Edwarda Siarki Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

Podczas konferencji wysłuchano następujących wystąpień:

• Działalność Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa – prof. PANS w Chełmie dr hab. Józef Zając,  Senator RP.
  • Monitoring jakości osobniczej zwierząt. Konieczność czy przykry obowiązek – dr hab. inż. Marek Wajdzik Uniwersytet Rolniczy w Krakowie Wydział Leśny.
  • Polesie Lubelskie krainą bażanta – dr hab. inż. Robert Kamieniarz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Wydział Leśny.
  • Słowacja – kraj ze zrównoważonym zarządzaniem łowiectwem – Prof. Pavol Findura Slovak University of Agriculture in Nitra.
  • Osobliwości faunistyczne Lubelskich Parków Krajobrazowych – Krzysztof Wojciechowski Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
  • Problemy egzystencji żubrów w Bieszczadach – Maciej Ciuła RDLP w Krośnie.
  • Żuraw – symbol lubelskich mokradeł – prof. UMCS w Lublinie dr hab. Marcin Polak  Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody.
  • Gospodarowanie populacjami jeleniowatych na przykładzie łosia – prof. dr hab. Roman Dziedzic – PANS w Chełmie.
  • Funkcjonowanie bobra europejskiego na terenie RDLP w Lublinie – Maciej Wójcik RDLP w Lublinie.
  • Zarządzanie ochroną przyrody w Polskim Parku Narodowym – Jarosław Szymański Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego.
  • Przestrzenne funkcjonowanie jeleniowatych na przykładzie OHZ Kluczbork – Robert Pyrkosz Nadleśnictwo Kluczbork.
  • Realizacja programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim – Tomasz Mizura Urząd Marszałkowski w Lublinie.
  • Wpływ występowania chorób zakaźnych wśród zwierząt dziko żyjących na populację zwierząt – Agnieszka Lis Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chełmie.
  • Kobiety w łowiectwie – Marta Dumała – Palus „Łowiec Lubelski”.
  • Zróżnicowanie masy ciała i jakości poroża u samców sarny europejskiej na terenie okręgu chełmskiego – Aleksandra Sawicka, Mirosław Sawicki ZO PZŁ w Chełmie.
  • Inwentaryzacja, monitoring i czynna ochrona zwierząt w parkach krajobrazowych województwa lubelskiego – Paweł Łapiński Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W przerwie konferencji odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „Przyrodnicze łowiska” i plastycznego dla dzieci i młodzieży „Kalendarz Natury”, który honorowym patronatem objęła Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty. Laureatom obu konkursów wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów. Nagrody dla laureatów konkursu plastycznego wręczył Arkadiusz Kwieciński Dyrektor Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie i Agnieszka Prus, natomiast dla laureatów konkursu fotograficznego: Sebastian Santus Łowczy Okręgowy ZO PZŁ Biała Podlaska, Dominika Sebastianiuk i Maciej Husiński ZLPK o/Janów Podlaski.