7 października 2023
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Uroczyste otwarcie laboratorium SZK Jaśmin

6 października 2023 roku, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie oficjalnie otworzyła Laboratorium Szkolno-Treningowe  Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN (SZK JAŚMIN). Ceremonię otwarcia uroczyście poprowadzili Rektor Uczelni prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z Prorektorem prof. PANS dr. hab. Józefem Zającem, Kierownikiem Katedry Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym dr. Rafałem Sieczką oraz Prezesem Zarządu firmy TELDAT Sebastianem Cichockim.

Laboratorium SZK JAŚMIN to nowoczesne rozwiązanie, wprowadzone w odpowiedzi na rosnące potrzeby i wyzwania stawiane przed Uczelnią. System ten, będący jednym z pierwszych tego rodzaju w Polsce, stanowi innowacyjne narzędzie, dedykowane zarówno strukturom krajowym, jak i sojuszniczym (NATO i UE) w zakresie zarządzania kryzysowego.
Laboratorium SZK JAŚMIN zapewnia kompleksowe wsparcie teleinformatyczne dla działań administracji publicznej, w tym służb mundurowych i wojska, podczas sytuacji kryzysowych oraz zadań prewencyjnych. System ten wspiera procesy zarządzania, planowania, kierowania oraz monitorowania rzeczywistych zagrożeń o charakterze polityczno-militarnym i niemilitarnym.

To oprogramowanie, które do tej pory było wykorzystywane głównie przez wojsko i służby mundurowe. Nasza uczelnia zawsze stawiała na profesjonalne przygotowanie naszych absolwentów do tego, żeby w sposób świadomy i z pełną wiedzą mogli wchodzić w życie zawodowe i do tego właśnie, oprogramowanie wdrożone od dziś w laboratorium, było niezbędne. Niewiele podmiotów w Polsce zajmujących się kształceniem posiada tego typu system zarządzania kryzysowego. Mam nadzieję, że dzięki właściwemu przygotowaniu naszych absolwentów, sytuacje takie, z jakimi zmierzyliśmy się nie tak dawno temu, jeśli chodzi choćby o falę uchodźców z Ukrainy, nie będą żadnym problemem dla służb, ale także przy obsłudze takich sytuacji kryzysowych przez naszych studentów i absolwentów. – powiedział prof. Tofil.

Proces dydaktyczny będzie koordynowany przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie oraz Katedrę Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym.