29 września 2024
OgólnouczelnianeWyróżnione

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

29 września 2024 roku Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie uroczyście rozpoczęła dwudziesty czwarty rok akademicki. Obchody zainaugurowano już dzień wcześniej nabożeństwem w cerkwi pw. Jana Teologa w Chełmie.

Główne uroczystości w niedzielę 29 września br. poprzedziła msza święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z udziałem władz Uczelni, pracowników i społeczności akademickiej. Po mszy studenci, kadra oraz zaproszeni goście, w asyście orkiestry dętej, przemaszerowali do Auli Instytutu Neofilologii.

Oficjalną część Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 otworzyła JM Rektor PANS w Chełmie – prof. ucz. dr Beata Fałda. W swoim przemówieniu podkreśliła – Na znaczące i odwieczne pytanie „Czy warto się uczyć?” – odpowiedź pozostaje niezmienna. Wiedza i edukacja są kluczem do budowania lepszej przyszłości, a nasza uczelnia od lat stanowi tego najlepszy dowód.

Po odśpiewaniu przez Chór Akademicki PANS w Chełmie pieśni Gaude Mater Polonia, nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz uroczyste ślubowanie studentów Pilotażu. Głos zabrał również przedstawiciel samorządu, kierując słowa do całej braci studenckiej. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, po czym swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład inauguracyjny pt. „Dywersja psychologiczna w dobie wojny cyfryzacji”, wygłoszony przez mgr. Witolda Pizło, byłego oficera służb specjalnych.

Na zakończenie swojego przemówienia JM Rektor Beata Fałda skierowała do zgromadzonych słowa: „Życzę wszystkim pracownikom, studentom oraz zaproszonym gościom spełnienia wszelkich marzeń, bo to one są początkiem rzeczy wielkich. Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit! – Oby wszystko wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie!” – stanowiące przesłanie na nadchodzący rok akademicki.