8 października 2023
OgólnouczelnianeWyróżnione

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie miała miejsce 8 października 2023 roku. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w Bazylice p.w. NNMP w Chełmie, odprawiona w intencji władz Uczelni, pracowników i społeczności akademickiej.

Oficjalną część inauguracji otworzył JM Rektor prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, który podsumował intensywny, pełen inicjatyw i edukacyjnych wydarzeń, ubiegły rok akademicki. Przedstawił także plany i kierunki rozwoju na rok 2023/2024 rok. Po odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia nastąpiła immatrykulacja studentów I roku oraz ślubowanie studentów Pilotażu. Po tradycyjnym „Gaudeamus Igitur” odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.  Następnie głos zabrali Poseł na Sejm dr Krzysztof Grabczuk, Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek, Prezes Aeroklubu Polskiego i Prezes Zarządu LOT CREW Jerzy Makula oraz Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Kewin Lewicki.

Uroczystym momentem inauguracji było przekazanie przez Wicemarszałka Zdzisława Szweda na ręce Rektora Arkadiusza Tofila Medalu Pamiątkowego Województwa Lubelskiego za zasługi dla województwa lubelskiego. Kolejnym wyróżnieniem dla JM Rektora był Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki prof. KUL dr. hab. Przemysława Czarnka w podziękowaniu za trud wkładany w pełnienie niezwykle odpowiedzialnej i wymagającej funkcji, a także za konsekwentne podejmowanie działań służących rozwojowi uczelni.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wygłosił również wykład inauguracyjny. Końcowym akcentem uroczystości była informacja o przyznaniu Uczelni dofinansowania   w kwocie ponad 10 mln zł m.in. na zakup samolotu szkolno-treningowego klasy MEP (L) oraz kontynuację budowy nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych PANS w Chełmie. Czek złożył na ręce JM Rektora Minister Edukacji i Nauki.

Inauguracja nowego roku akademickiego to wyjątkowe wydarzenie, które cieszy nie tylko Uczelnię, ale i całe miasto. Społeczność akademicka tradycyjnie przemierzała ulice Chełma w uroczystym pochodzie, a każdy krok nowych studentów przywoływał ducha nauki, odkrywania i rozwoju. W tej wielkiej uczelnianej rodzinie gościło wielu zaproszonych gości, studentów, rodziców oraz pracowników Akademii, czyniąc tę chwilę wyjątkową i podniosłą.