3 października 2022
OgólnouczelnianeWyróżnione

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023

2 października 2022 roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023. Uroczystość poprzedziła msza święta w Bazylice p.w. NNMP w Chełmie, odprawiona w intencji władz Uczelni, pracowników i całej społeczności akademickiej.

Oficjalną część inauguracji otworzył JM Rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie, który powiedział m.in. – Ponad 20-letnie funkcjonowanie naszej Uczelni ugruntowało jej markę i pozycję na edukacyjnej mapie Polski. Rozpoczynamy nowy rok akademicki jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, co stwarza dla nas jeszcze większe możliwości rozwoju. Przyszłość rysuje się w optymistycznych barwach, wynikających z posiadanej doskonałej infrastruktury naukowo – badawczej, jak również ambitnej i zmotywowanej kadry dydaktycznej. Nasza oferta wychodzi naprzeciw młodym ludziom, łącząc w sobie potrzeby współczesnego rynku pracy z zainteresowaniami młodzieży.

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Po odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia nastąpiła immatrykulacja wszystkich studentów I roku, czepkowanie studentów Pielęgniarstwa oraz ślubowanie studentów Pilotażu. Po tradycyjnym „Gaudeamus Igitur” wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2007-2009.

Inauguracja nowego roku akademickiego jest od zawsze wielkim wydarzeniem w życiu Uczelni, jak również chełmian. Społeczność akademicka tradycyjnie przeszła pochodem przez miasto, a immatrykulacji nowych żaków towarzyszyli przybyli goście, studenci i pracownicy Uczelni.