13 października 2023
Aktualności UczelniUniwersytet III wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku – Inauguracja i Jubileusz 15-lecia

W środę, 11 października tego roku, w uroczystej oprawie w Instytucie Neofilologii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie miała miejsce Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która była jednocześnie okazją do świętowania 15-lecia jego istnienia.

Uroczystość otworzyła Przewodnicząca Zarządu UTW Pani Elżbieta Dziedzicka, która serdecznie przywitała wszystkich obecnych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Uczelni, włodarzy miasta i gmin, reprezentanci chełmskich klubów seniora, przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń oraz studenci i sympatycy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Następnie Pan Zygmunt Gardziński, Prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, podzielił się z uczestnikami historią Uniwersytetu, wspominając poprzednich przewodniczących, studentów oraz wiele niezwykłych wydarzeń, w tym podróży, wykładów i innych ciekawych inicjatyw.

Wzruszające dla seniorów oraz zaproszonych gości słowa wygłosił Prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. PANS dr hab. Józef Zając, Senator RP. Życzliwe słowa i gratulacje pod adresem studentów, władz Uniwersytetu oraz Akademii wygłosili także Przewodniczący Rady Miasta Longin Bożeński, dyrektor biura poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek Rafał Bukowski, była przewodnicząca Krystyna Sawa, członek Chełmskiej  Rady Seniorów Anna Misiura oraz Sekretarz Gminy Siennica Różana Dariusza  Turzyniecki.

Wyjątkowym momentem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali Senatu RP oraz listów gratulacyjnych od Marszałka Senatu, Profesora Tomasza Grodzkiego dla Przewodniczącej Zarządu UTW Elżbiety Dziedzickiej oraz dla całej społeczności Uniwersytetu.

Niezwykłe chwile dostarczyła wszystkim zgromadzonym Zuzanna Dziedzicka, która pięknie wykonała arię „Caro mio ben”, a także niedawno utworzony Chór Akademicki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, który po raz pierwszy zaprezentował uroczyste „Gaudeamus Igitur”.

Atmosfera w auli Instytutu Neofilologii była niezwykle podniosła i uroczysta tego dnia. Wszyscy obecni z godnością i wzruszeniem uczcili 15 lat istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który na stałe wpisał się w krajobraz Chełma, a którego rola jest nieoceniona zarówno dla seniorów, jak i mieszkańców tego miasta.