Najważniejsze wydarzenia w działalności
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
KALENDARIUM
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 2001 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2001 roku w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. W dniu 6 sierpnia 2001 roku Minister Edukacji Narodowej Edmund Wittbrodt powierzył funkcję pierwszego rektora prof. dr hab. Józefowi Zającowi, który związany był z warszawskim i lubelskim środowiskiem naukowym.
Chełmska Uczelnia wyższa w ciągu zaledwie dwóch dekad stała się rozpoznawalną i uznaną marką, a wciąż rozbudowywana baza laboratoryjno-naukowa i dydaktyczna procentuje coraz wyższą jakością kształcenia.
2001 – powołanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, z pierwszymi specjalnościami kształcenia: Nauczanie matematyki oraz Matematyka z informatyką, które w 2004 r. zostały przyporządkowane do kierunku Matematyka. W pierwszym roku akademickim naukę rozpoczęło tu łącznie na studiach dziennych i zaocznych 210 studentów.
2002 – utworzenie Instytutu Neofilologii z kierunkiem Filologia i specjalnościami: Filologia angielska i Filologia germańska.
2003 – powołanie Instytutu Nauk Technicznych z kierunkami: Budownictwo oraz Mechanika i budowa maszyn. Nowy rok akademicki 2003/2004 studenci kierunków technicznych rozpoczęli w pięknie odrestaurowanych salach historycznego budynku Technikum Mechanicznego w Chełmie pochodzącego z 1895 roku, który uczelnia pozyskała od chełmskiego samorządu. Dodatkowo, w wyniku prac adaptacyjno-remontowych, uczelnia wzbogaciła się o nowoczesną salę gimnastyczną oraz bibliotekę.
– oddanie do użytku, po remoncie adaptacyjnym, nowej siedziby Instytutu Neofilologii w dawnym budynku szkolnym przy ul. Wojsławickiej 8b.
2004 – uruchomienie Instytutu nauk Humanistycznych z dwoma kierunkami: Filologia polska i Historia.
– rozpoczął się proces kształcenia na kierunku: Mechanika i budowa maszyn, specjalności: pilotaż samolotowy pierwszych trzech studentów, którzy mieli zostać pierwszymi pilotami. Ponadto rozpoczął się proces związany z pozyskaniem gruntów i prac przygotowawczych związanych z budową uczelnianego lotniska szkoleniowego
2005 – utworzenie nowego kierunku: Elektrotechnika w Instytucie Nauk Technicznych.
– oddanie do użytku, po remoncie adaptacyjnym, nowej siedziby Instytutu Nauk Humanistycznych (dawna przychodnia zdrowia) przy ul. Nowy Świat 3.
– uczelnia stała się właścicielem ok. 50 ha gruntów położonych na terenie gm. Chełm w miejscowości Depułtycze Królewskie, przeznaczonych pod budowę przyszłego lotniska, a także przyszłych laboratoriów niezbędnych do kształcenia na kierunkach i specjalnościach technicznych.
– PWSZ w Chełmie pozyskała od gm. Chełm zabytkowy park podworski wraz z budynkiem dawnej szkoły podstawowej w miejscowości owe Depułtycze położonej 12 km od Chełma z przeznaczeniem na utworzenie tam obiektu konferencyjnego.
2006 – powołanie Instytutu Nauk Rolniczych z kierunkiem: Rolnictwo.
2007 – uruchomienie w Instytucie Matematyki i Informatyki kierunku: Pedagogika, studia I stopnia.
2008 – utworzenie w Instytucie Neofilologii nowej specjalności: Filologia słowiańska.
– uczelniane lądowisko w Depułtyczach Królewskich zostało wpisane do rejestru lądowisk w Polsce pod nr 43, decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; W tym roku miało także miejsce pierwsze lądowanie na uczelnianym lądowisku.
2009 – rozpoczęcie budowy Akademickiego Portu Lotniczego PWSZ wraz z trawiastym pasem startowym, wieżą kontroli lotów, stają paliw i hangarem w miejscowości Depułtycze Królewskie.
2010 – uzyskanie pozwolenia na uruchomienie nowego kierunku: Stosunki międzynarodowe w Instytucie Neofilologii.
– oddanie do użytku obiektów Akademickiego Portu Lotniczego w Depułtyczach Królewskich.
– oddanie do użytku Akademickiego Centrum Współpracy Transgranicznej w Nowych Depułtyczach z przeznaczeniem na obiekt konferencyjny i noclegowy.
2011 – zmiana nazwy Instytutu Nauk Technicznych na Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa.
2013 – oddanie do użytku kompleksu laboratoriów (Laboratoria mechaniki i budowy maszyn oraz budownictwa) pn. Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Depułtyczach Królewskich.
2014 – rozpoczął działalność Instytut Nauk Medycznych z kierunkiem: Pielęgniarstwo, studia I stopnia.
– Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o wpisaniu do rejestru lotnisk cywilnych Akademickiego Portu Lotniczego wraz z lotniskiem w Depułtyczach Królewskich.
2015 – oddanie do użytku Laboratorium badań środowiskowych w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich.
2016 – W wyniku wyborów przeprowadzonych 8 lutego 2016 r. na stanowisko Rektora Uczelni został wybrany dr hab. inż. Arkadiusz Tofil (kadencja od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2020 r.)
2016 – uzyskanie przez Uczelnię pozytywnej decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie prowadzenie studiów II stopnia na kierunku: Pedagogika (pierwsze studia magisterskie)’
– organizacja I Międzynarodowego Pikniku Lotniczego pn. „Lotnicze Depułtycze” (pierwsza lotnicza impreza plenerowa zorganizowana przez PWSZ w Chełmie).
2017 – uzyskanie uprawnień do prowadzenie studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku: Pedagogika w Instytucie Matematyki i Informatyki.
2018 – uruchomienie nowego kierunku kształcenia: Bezpieczeństwo wewnętrzne w Instytucie Matematyki i Informatyki.
– uruchomienie, po remoncie adaptacyjnym, nowoczesnego Akademika PWSZ w dawnym gmachu zlikwidowanego Instytutu Nauk Humanistycznych, przy ul. Nowy Świat 3.
2019 – uruchomienie w Instytucie Matematyki i Informatyki jednolitych studiów magisterskich na kierunku: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
2020 – prof. PWSZ w Chełmie dr hab.inż. Arkadiusz Tofil został ponownie wybrany na stanowisko Rektora PWSZ w Chełmie na kadencję 2020-2024. Wybory odbyły się za pomocą środków komunikacji elektronicznej 30 kwietnia 2020 r.
2020 – uruchomienie studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku: Pielęgniarstwo w Instytucie nauk Medycznych.
– oddanie do użytku na lotnisku w Depułtyczach Królewskich nowego pasa drogi startowej o betonowej nawierzchni i parametrach: dł. 1020 m, szer. 30 m, wyposażonej w oświetlenie nawigacyjne krawędzi, progu i końca drogi startowej oraz system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach (PAPL).
2021 – rozpoczęła się budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przy ul. Batorego w Chełmie. Inwestycja miała ruszyć pod koniec 2020 roku, jednak wydłużające się procedury w chełmskim magistracie, związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę, znacząco opóźniły rozpoczęcie prac.
2021 – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie uroczyście otworzył Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej PWSZ w Chełmie, kolejną inwestycję Uczelni podnoszącą jakość kształcenia w zakresie umiejętności praktycznych. Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, zlokalizowane przy ul. Pocztowej 52 w Chełmie to część prężnie rozwijającego się Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie. W MCSM powstały m.in. sala symulacji wysokiej wierności, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie ALS, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie BLS, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności technicznych, pomieszczenie kontrolne oraz sala egzaminacyjna OSCE. Pracownie pielęgniarskie wyposażone zostały w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta, najnowszy niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych.
2021 – uruchomienie w Instytucie Nauk Rolniczych studiów licencjackich (I stopnia) na kierunku: Dietetyka i żywienie zbiorowe
2022 – z dniem 16 maja 2022 roku, zgodnie z § 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie zmiany nazw niektórych publicznych uczelni zawodowych (Dz. U. poz. 638), „Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie” zmienia nazwę na: „Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie”.
2022 – podczas 23. gali Ambasadorów Województwa Lubelskiego za 2021 rok tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie. Statuetkę i pamiątkowy dyplom tego prestiżowego wyróżnienia odebrał Rektor Uczelni dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie.
2022 – Minister Zdrowia decyzją z dnia 3 października 2022 roku udzielił Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie akredytacji na prowadzenie studiów drugiego stopnia na kierunku: Pielęgniarstwo na okres pięciu lat.
2022 Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie otrzymała tytuł „Ambasadora Miasta Chełm”. W imieniu JM Rektora dra hab. inż. Arkadiusza Tofila, prof. PANS w Chełmie statuetkę odebrała Prorektor ds. Studenckich PANS w Chełmie dr Beata Fałda.
2023 – otwarciu nowego kierunku kształcenia w Instytucie Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie: Położnictwo. Są to studia licencjackie (I stopania) prowadzone w formie stacjonarnej.
2024 – w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej PANS w Chełmie zostało utworzone nowe laboratorium: Pracownia Dietetyczna, która pozwoli studentom kierunku: Dietetyka zdobywać praktyczne doświadczenie z zakresu antropometrycznej oceny stanu odżywienia, co jest podstawową metodą w codziennej pracy dietetyka z pacjentami, zarówno w gabinetach prywatnych, przychodniach POZ czy też szpitalach.
2024 Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zawarła umowę o partnerstwie ze spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Lotniczej – Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Crew i Polska Akademia Lotnicza, która ma na celu nawiązanie ścisłej i zintegrowanej współpracy w obszarze edukacyjnym i naukowo-szkoleniowym. PANS w Chełmie jest pierwszą uczelnią wyższą, z którą PLL LOT nawiązała tego typu współpracę mającą znacząco wpłynąć na rozwój branży lotniczej w przyszłości.
2024 – w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie wybrano nowego Rektora. Następcą prof. PANS dra hab. inż. Arkadiusza Tofila wybrana została dotychczasowa Prorektor ds. Studenckich dr Beata Fałda. Elektorzy jednogłośnie powierzyli jej misję prowadzenia uczelni przez najbliższe cztery lata.