24 kwietnia 2023
Aktualności UczelniInstytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie

Konferencja pn. „Tradycje, stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju. Rolnictwo-gospodarka-turystyka”

W dniach 17-19 kwietnia 2023 r. w Wojsławicach i Chełmie odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa pn. „Wojsławice Tradycje, stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju. Rolnictwo – gospodarka – turystyka”, której organizatorami byli: Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Chełmskie Towarzystwo Naukowe, Wójt i Rada Gminy Wojsławice oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać 15 wykładów i prezentacji poświęconych tematyce historycznej, a także problematyce związanej z możliwościami rozwoju gminy samorządowej na przykładzie Gminy Wojsławice, w oparciu o rozwój nowoczesnego rolnictwa, powstawanie firm przemysłu rolno-spożywczego oraz wykorzystanie unikalnej przyrody i zabytków dla rozwoju turystyki.

Pierwszy dzień obrad był niezwykle doniosły i w całości poświęcony obchodom 79. rocznicy „Bitwy pod Wojsławcami”. W drugim dniu nauczyciele akademiccy PANS w Chełmie oraz zaproszeni przedstawiciele kilku uczelni i instytucji z Lubelszczyzny zaprezentowali szereg wystąpień, prezentujących walory przyrodnicze gminy, a także możliwości rozwoju nowoczesnego rolnictwa w rejonie Wojsławic. Trzeciego dnia uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi założeniami strategii rozwoju gminy, poznać najcenniejsze zabytki architektury i urbanistyki Wojsławic, nowoczesną biogazownię w Turowcu oraz najciekawsze i prężnie działające placówki i instytucje kultury gminy.

Konferencja, która zgromadziła ponad 200 uczestników z regionu lubelskiego była nowatorskim przedsięwzięciem, które może zapoczątkować nowy kierunek współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie z samorządami wschodniej Lubelszczyzny, polegający na transferze wiedzy i praktyki z uczelni w stronę społeczności lokalnych i samorządów. Organizatorzy konferencji wyrazili wolę kontynuowania współpracy, w związku z tym jeszcze w bieżącym roku pracownicy naukowi i studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie pojawią się w Wojsławicach w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć.