22 lutego 2024
Aktualności UczelniInstytut Matematyki i InformatykiKatedra Matematyki

Szyfrowanie i kryptografia – kolejne zajęcia informatyczne dla uczniów z IV LO

14 lutego br. w Instytucie Matematyki i Informatyki PANS w Chełmie gościli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. dr Jadwigi Młodowskiej z Chełma. Celem wizyty uczniów klasy drugiej liceum był aktywny udział w zajęciach-warsztatach dotyczących zagadnień związanych z kryptografią. W części teoretycznej zajęcia obejmowały zagadnienia związane z: zarysem historycznym i podstawami kryptografii, szczególnym znaczeniem liczb pierwszych we współczesnej kryptografii, szyfrowaniem symetrycznym i asymetrycznym, algorytmem RSA. W części praktycznej uczniowie wzięli udział w warsztatach z obsługi programu OpenPGP, który umożliwia skuteczną ochronę danych – wytworzonych przy pomocy komputera przed nieautoryzowanym dostępem.
Zajęcia przeprowadził: mgr, inż. Grzegorz Olszanowski – nauczyciel akademicki, wieloletni kierownik Centrum Informatycznego PANS w Chełmie.