22 października 2024
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Studenci specjalności OBRONA TERYTORIALNA na zajęciach z Terenoznawstwa

20 października 2024 roku studenci 2 roku studiów II stopnia kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne (specjalność Obrona Terytorialna), uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach z przedmiotu Terenoznawstwo, prowadzonych przez ppłk. dr. Rafała Ordyńca. Zajęcia zostały przeprowadzone w terenie, na obszarze miejscowości Horodyszcze.

Wyznaczonym miejscem zbiórki studentów i wykładowcy była Kumowa Dolina.

Po przedstawieniu celów ćwiczenia i wyznaczeniu zadań, studenci rozpoczęli ich realizację. Pierwszym otrzymanym zadaniem był marsz na azymut, polegający na samodzielnej nawigacji przy użyciu kompasu po wyznaczonych 15 punktach. Łączna długość wynosiła ok. 9.000 m. W kolejnej części przeprowadzono orientację topograficzną z wyznaczonego punktu miejscowości Horodyszcze. Trzecim zadanie polegało na nauce wykonywania precyzyjnych  pomiarów terenowych przy użyciu dostępnych narzędzi. Na koniec przećwiczone zostały sposoby orientacji w terenie bez mapy.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie w praktyce wiedzy studentów nabytej na zajęciach teoretycznych, dotyczącej terenu, pracy na i bez mapy. Uczestnicy zapoznani zostali z zasadami orientowania się w różnych warunkach terenowych oraz ze sposobami rozpoznawania terenu i wykonywania pomiarów. Ponadto przećwiczono użyteczność sytemu UTM (ang. Universal Transverse Mercator) z wykorzystaniem wojskowych map topograficznych. Zadania zrealizowane przez studentów zostały ocenione bardzo dobrze. Nabyta w ten sposób wiedza praktyczna  z pewnością może się przydać w przyszłości do realizowanych zadań zarówno militarnych i tych wynikających z zarządzania kryzysowego.