22 grudnia 2023
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego w Zakładzie Karnym w Chełmie

17 grudnia br. studenci Katedry Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym wraz z wykładowcą PANS w Chełmie płk. SW w st. spocz. Krzysztofem Pacyną gościli w murach Zakładu Karnego w Chełmie.

Celem wizyty były zajęcia dydaktyczne poświęcone pogłębieniu wiedzy o Służbie Więziennej oraz o polskim systemie penitencjarnym. Studenci mieli okazję zapoznania się ze strukturą organizacyjną zakładu karnego, specyfiką funkcjonowania Służby Więziennej oraz rysem historycznym chełmskiej jednostki penitencjarnej. Studenci mieli też możliwość obejrzenia oddziału mieszkalnego dla osadzonych, celi więziennej, celi zabezpieczającej, kaplicy ekumenicznej, dyżurki oddziałowego, pokoju wychowawcy oraz innych miejsc na terenie jednostki. Omówiona została problematyka bezpieczeństwa funkcjonariuszy i osadzonych.

Omawiając temat bezpieczeństwa zaprezentowano wybrane środki przymusu bezpośredniego i broń palną, będącą na wyposażeniu Służby Więziennej. Odbył się też praktyczny pokaz sposobów użycia środków przymusu bezpośredniego oraz środków ochrony osobistej, gdzie studenci mieli okazję osobiście w nim uczestniczyć. W trakcie zajęć studenci zadawali pytania i uczestniczyli w dyskusji na interesujące ich tematy.

Doświadczenia płynące z tego typu spotkań w jednostkach penitencjarnych, oprócz przekazu wychowawczego, pozwalają na zweryfikowanie poglądów i opinii na temat Służby Więziennej i jej roli w systemie bezpieczeństwa publicznego. Stanowią też istotny element praktyczny przygotowania zawodowego późniejszego personelu penitencjarnego.