3 czerwca 2024
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego w „Escape Van” – warsztaty dot. podnoszenia świadomości o handlu ludźmi

28 maja 2024 roku, studenci, III roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz członkowie Koła Naukowego „Internal Security” działającego przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie na zaproszenie Komendanta Miejskiego Policji w Chełmie uczestniczyli w przedsięwzięciu prewencyjnym „Escape Van” mającym na celu podnoszenie świadomości na temat handlu ludźmi.

Na wstępie studenci zostali zapoznani przez funkcjonariuszy KMP w Chełmie z przebiegiem wydarzenia. Informacje dotyczyły głownie problematyki związanej z handlem ludźmi i następnie otrzymali instrukcje dotyczące pobytu w „escape room”. Zadaniem uczestników było znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia, dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzyły historię osób, które zostały ofiarami handlu ludźmi. Do dyspozycji uczestników były trzy różne scenariusze wykorzystywane przez przestępców zajmujących się handlem ludźmi. Mogła to być historia Polaka wyjeżdżającego za pracą do Holandii albo dziewczyny, która staje się ofiarą pracy w sex biznesie, czy też wielokrotnie stosowany model wyzysku pracowniczego. Scenariusze zostały opracowane w oparciu o prawdziwe dramatyczne historie, do których modus operandi dostarczyły kartoteki spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.

Przygotowane „zadania” nie były proste, a warunki panujące wewnątrz realistycznie (poprzez wygląd jak i zapachy) przekazywały sytuację ofiar przestępstw związanych z handlem „żywym towarem”.

Na zakończenie akcji studenci swoimi wrażeniami podzielili się z dziennikarzem Polskiego Radia Lublin.

Należy nadmienić, iż handel ludźmi to przestępstwo o globalnej skali. Jest trzecim pod względem dochodów nielegalnym biznesem (po handlu bronią i narkotykami). Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu. Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, drugą z kolei jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.

Warsztaty były doskonałym uzupełnieniem prowadzonych zajęć z przedmiotu „Przestępczość zorganizowana” i tematu, realizowanego w ramach przedmiotu dotyczącego nielegalnej migracji i handlu ludźmi. Takie inicjatywy pokazują nam realne zagrożenie i w sposób praktyczny pomagają przybliżyć zagadnienia poruszane w trakcie wykładów.