29 czerwca 2023
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego na przejściu granicznym w Zosinie

17 czerwca 2023 r. studenci 3 roku I stopnia i 2 roku II stopnia kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, odwiedzili obiekty Straży Granicznej na przejściu granicznym Zosin-Ustiług. Wizyta studyjna odbyła się pod opieką dr Moniki Kwiecińskiej z Katedry Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym i dra Sławomira Żurawskiego z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie, w ramach realizowanych tematów odnoszących się do działalności Straży Granicznej wobec zagrożeń takich jak przemyt czy nielegalne migracje.

W trakcie wizyty, po obiektach oprowadzał studentów por. Marek Kruk, który opowiedział o zadaniach Straży Granicznej i ich realizacji w codziennej służbie, wykorzystywanym sprzęcie i jego możliwościach. Udzielił informacji na liczne pytania ze strony studentów dotyczące m.in. skali przemytu, wyzwań w pracy funkcjonariuszy, przeprowadzania kontroli granicznej.

Studenci mogli obserwować pracę funkcjonariuszy: w głównym budynku administracyjnym (m. in. sala odpraw, sala całodobowego monitoringu), budynku kontroli szczegółowej samochodów osobowych i autobusów, punktach odprawy granicznej, budynku ze stacjonarnym monitorem promieniowania służącym do prześwietlania pojazdów. Odbyli spacer na drogowy most graniczny z Ukrainą na rzece Bug. Mieli także okazję zobaczyć nowoczesny skaner biometryczny, który w najbliższym czasie będzie używany na przejściu granicznym, po dostosowaniu wymogów prawnych do unijnych procedur.

Spotkanie pozwoliło na ugruntowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa granic, zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz zwalczania przestępczości transgranicznej. Pozwoliło także dostrzec głównie zalety, ale także i wyzwania w pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej.