20 grudnia 2022
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BNSKN Internal Security

Seminarium pn. „Kryminalistyka w gromadzeniu dowodów przestępstwa”.

16 grudnia 2022 roku w  Państwowej  Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się przygotowane przez studentów Koła Naukowego „Internal Security”, działającego przy  Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie oraz Katedrze Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, seminarium pn. „Kryminalistyka w gromadzeniu dowodów przestępstwa”.

Oficjalnego otwarcia seminarium dokonał Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie PANS w Chełmie Pan płk prof. dr hab. inż. Leszek Elak.

Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Chełmie w osobach Pana  podinsp.  Jarosława Chmielewskiego  Naczelnika Wydziału Kryminalnego oraz Pana podinsp. Arkadiusza Ciszaka  Naczelnika Wydziału  do Zwalczania Przestępczości Gospodarczej.

Licznie zjawili się   również  uczniowie  Zespołu Szkół  Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

W trakcie seminarium przedstawione zostały kwestie dotyczące zagadnień, którymi zajmuje się dyscyplina naukowa zwana Kryminalistyką.

Celem wykładu było zapoznanie uczestników z najważniejszymi działami kryminalistyki, które są bezpośrednio związane ze śladami ujawnianymi na miejscu zdarzeń przestępczych takimi jak: daktyloskopia, traseologia, mechanoskopia, osmologia oraz biologia.  Prowadzący wykłady i pokazy pokazali słuchaczom seminarium, iż kryminalistyka to nie tylko ślady linii papilarnych czy obuwia, ale przede wszystkim wypracowane metody zbierania dowodów przestępstwa i w efekcie ustalenia sprawcy czynu karalnego, poprzez wykorzystanie zasad modus operandi, czy budowy wersji kryminalistycznych na podstawie zabezpieczonych na miejscu zdarzenia śladów.

W rzeczywistości Kryminalistyka jest bardzo obszerną nauką powiązaną z wieloma innymi naukami, takimi jak medycyna, biologia, socjologia, chemia czy matematyka.

Te wszystkie powiązania pozwoliły stworzyć multinaukową dziedzinę o wielkich możliwościach, a w jej ramach stworzyć właściwe środki techniczne, opracować stosowną taktykę oraz określić zakres czynności procesowych jak i pozaprocesowych, mających za zadanie ustalenie sprawcy przestępstwa.

Na zakończenie seminarium, jego podsumowania, oceny oraz zamknięcia dokonał  również Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie PANS w Chełmie Pan płk prof.  dr hab. inż. Leszek Elak.