4 kwietnia 2023
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Prezes Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w PANS w Chełmie

W dniu 01.04.2023 r., na zaproszenie dr Emilii Ordyniec, mury Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odwiedził pan Jan Markowski –  Prezes Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który zabrał studentów kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w fascynującą historyczną podróż.

Przybliżył zebranym losy żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty,  która była najliczniejszą polską regularną jednostką partyzancką podczas II wojny światowej. Walczyła z Niemcami i UPA, wspierała samoobronę polskiej wsi. Nie dziwi więc fakt, że dla uczczenia pamięci bohaterów jej imię noszą dziś m.in. Nadbużański Oddział Straży Granicznej czy skwer przy Alei Piłsudskiego w Chełmie. Zaś 1 marca 2017 roku, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ówczesny Minister Obrony Narodowej nakazał 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przejąć i z honorem kultywować tradycje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Oprócz rysu historycznego studenci wysłuchali również informacji na temat obecnie prowadzonych działań przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Chełmskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, wśród których na pierwszym miejscu znalazły się utrwalanie i rozpowszechnianie historii, tradycji oraz kształtowanie postaw patriotycznych.