13 czerwca 2023
Aktualności UczelniInstytut Nauk Medycznych

Podsumowanie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej

6 czerwca 2023 roku w Instytucie Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.  „Współczesny wymiar opieki nad człowiekiem w zdrowiu i w chorobie”.

Organizatorami spotkania byli: Instytut Nauk Medycznych PANS w Chełmie, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Pracownia Umiejętności Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Patronat honorowy objął JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie.

Celem wydarzenia była debata naukowa i wymiana doświadczeń w kontekście wieloaspektowego podejścia do człowieka i jego problemów w zdrowiu i w chorobie.

Komitetowi Naukowemu konferencji przewodniczyli dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, prof. UM w Lublinie, dr n. med. Halina Lenartowicz i  Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych PANS w Chełmie – dr n. o zdr. Aneta Kościołek, prof. UM w Lublinie.
Na czele Komitetu Organizacyjnego stali: dr n. o zdr. Aneta Kościołek prof. UM, dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński prof. UM, dr n. med. Wiesław Fidecki, prof. UM i mgr Kamil Kuszplak.

Debata skupiała się wokół zagadnień:

1. Człowiek w zdrowiu i chorobie
  2. Opieka społeczna i aspekty psychologiczne
  3. Zespół interprofesjonalny w opiece nad pacjentem
  4. Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna

Konferencja odbyła się w systemie on-line. Udział w niej wzięło około 400 osób z całego kraju – pracowników naukowych, studentów i absolwentów uczelni medycznych oraz pracowników placówek medycznych m.in. z Warszawy, Lublina, Łodzi, Rzeszowa, Katowic, Płocka, Włocławka, Jasła, Krosna, Kwidzyna, Piaseczna, Nowego Targu, Łomży, Radomia, Przemyśla, Torunia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Chełma.

Uczestnicy konferencji wysłuchali w sumie prawie 180 wystąpień w formie referatów oraz e-posterów. Prezentowane one były w trakcie dziewięciu sesji równoległych.

Podczas Konferencji efekty swoich poszukiwań naukowych zaprezentowali także studenci kierunku Pielęgniarstwo PANS w Chełmie, zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Referaty powstały w ramach prac prowadzonych w Studenckim Kole Naukowym Instytutu Nauk Medycznych, nad którym opiekę sprawuje dr Monika Szarkowska Skiba oraz w  Studenckim Kole Naukowym Symulacji Medycznej pod kierunkiem mgr Grzegorza Kobelskiego.

Uczestnicy debaty mieli możliwość prezentacji wyników swoich badań oraz wymiany poglądów. Wysoko ocenili poziom merytoryczny spotkania i różnorodność ujęcia zagadnień szczegółowych. Uznali, iż był to dobrze zainwestowany czas, który przysłużył się poszerzeniu wiedzy i wymianie cennych doświadczeń.