6 czerwca 2023
Aktualności UczelniKatedra Stosunków Międzynarodowych

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na esej geopolityczny

5 czerwca br. w sali senatu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie IV Ogólnopolskiego Konkursu na esej geopolityczny – inicjatywy współorganizowanej przez katedrę Stosunków międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz chełmski oddział Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Laureatów i uczestników konkursu uhonorował Senator RP dr hab. Józef Zając, prof. PANS w Chełmie, Prorektor ds. Rozwoju. Zespół katedry Stosunków międzynarodowych reprezentował kierownik dr Jurij Hajduk.

W roku 2023 r. konkurs ponownie przeprowadzony został w formule ogólnopolskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. Uczestnicy musieli się więc zmierzyć z konkurentami z różnych ośrodków akademickich oraz edukacyjnych z całego kraju (Kraków, Warszawa, Poznania, Gdańska, Cieszyn, Inowrocław, Zielona Góra, Katowice, Lublin).

Uczestnicy konkursu, którzy zajęli miejsca od 1 do 5, uzyskali kwalifikację do VI Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne.

W drugiej części spotkania dr hab. Ignacy Kitowski, prof. PANS (Polskie Towarzystwo Geopolityczne Oddział Cheł, Rada Naukowa PTG) wygłosił prelekcję nt. geopolitycznych skutków zderzeń samolotów wojskowych z ptakami.

Patronat nad konkursem objęli oraz nagrody rzeczowe i książkowe ufundowali:

• JM Rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie
  • Senator RP dr hab. Józef Zając, prof. PANS w Chełmie, Prorektor ds. Rozwoju

Słowa podziękowania za nagrody książkowe z wydawnictwa PTG przekazujemy również na ręce dr. Piotra Wilczyńskiego  – Prezesa Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Uhonorowani uczestnicy

Kategoria STUDENT

1. miejsce  – Hanna Szymerska – Uniwersytet Jagielloński (prawo)
  2. miejsce  – Bartłomiej Zadworny – Uniwersytet Zielonogórski (politologia)