25 listopada 2022
Wyróżnione

Podsumowanie konferencji „SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU – Wyzwania XXI wieku NAUKA – PRZEMYSŁ – BIZNES”

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie była organizatorem trzydniowej Konferencji pn. „SYNERGIA NAUKI I PRZEMYSŁU – Wyzwania XXI wieku NAUKA – PRZEMYSŁ – BIZNES”, która odbywała się w Instytucie Nauk Technicznych i Lotnictwa przy ul. Pocztowej 54 w Chełmie oraz w Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie.

Wzięli w niej udział m.in. Prezes Lubelskiego Klubu Biznesu, Członek Zarządu Lubelskiego Forum Pracodawców i Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie, a także przedstawiciele świata nauki, m.in. Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Politechniki Warszawskiej,  Politechniki Lubelskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, University of Zilina, Instytuty Naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele wielu firm z branży metrologicznej, elektrotechnicznej, mechanicznej, lotniczej i motoryzacyjnej.

Wydarzenie uroczyście otworzyli JM Rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie, a także Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek, Prorektor ds. Rozwoju PANS w Chełmie dr hab. Józef Zając, prof. PANS w Chełmie, Senator RP, Prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki – dr Remigiusz Kopoczek Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Technicznych i Lotnictwa PANS w Chełmie dr hab. inż. Jerzy Józwik, prof. PANS w Chełmie.

– Bardzo się cieszę, że po sukcesie poprzednich edycji „Synergii Nauki i Przemysłu” tak liczne grono przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i szeroko pojętego obszaru gospodarki zdecydowało się ponownie spotkać w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Mam nadzieję, że rozwiązania, o których dziś i w kolejnych dniach będziemy mówić, będą inspiracją do jeszcze bardziej pogłębionych prac naukowych i impulsem dla firm do dalszego rozwoju. A to zawsze niesie za sobą to, co leży mi mocno na sercu, czyli zatrudnianie i tym samym zatrzymywanie zdolnej młodzieży w naszym regionie, ale też w naszym kraju, by sukcesu zawodowego nie szukali poza granicami Polski – powiedział Rektor Arkadiusz Tofil.

Całość wydarzenia można było śledzić podczas transmisji on-line, której zapis obejrzeć można na kanale YouTube Uczelni.