29 czerwca 2023
Aktualności UczelniInstytut Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie

PANS w Chełmie na Nadbużańskiej Nocy Świętojańskiej

24 czerwca 2023 r., w ramach współpracy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie z gminą Dorohusk, Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie dr inż. Ewa Stamirowska-Krzaczek miała przyjemność uczestniczyć w Nadbużańskiej Nocy Świętojańskiej.

Obchody „Nadbużańskiej Nocy Świętojańskiej” odbyły się na terenie Parku Podworskiego w Świerżach. Organizatorami wydarzenia była Gmina Dorohusk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku, Ochotniczą Strażą Pożarną w Świerżach, Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Dorohusku. Na „sobótkowej” scenie zaprezentowały grupy śpiewacze, grupy taneczne ze Szkoły podstawowej w Świeży, kabarety czy lokalne zespoły. Wyczekiwanym punktem uroczystości był występ Teatru Hesperydy, który przedstawił autorski spektakl pt. „Swarożycowe opowieści”.

Organizatorzy przygotowali konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, Spośród dziesięciu zgłoszonych wianków komisja konkursowa w składzie: dr inż. Ewa Stamirowska-Krzaczek – Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Piotr Kosmala – Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Chełm, Ewa Kozaczuk – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, najwyżej oceniła wianek wykonany przez Barbarę Mękal z Barbarówki, drugie miejsce przyznano KGW w Okopach-Kolonii, a trzecie miejsce przypadło KGW „Ale Babki” w Dorohusku. Wyróżnienia otrzymały: KGW w Turce, KGW w Brzeźnie, KGW w Ostrowie, KGW w Pograniczu, KGW w Wólce Okopskiej, Barbara Ilczuk z Okop oraz Anna Lewczuk z Okop.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty wicia wianków i zabawy historyczne z Sulmirą, a także kreatywne warsztaty z Pracownią „LepGar”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko SMŚiZŚ, gdzie tradycyjnie można było posmakować „Świerżowskich specjałów”.

Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż – Alicję Książek i Jana Suchockiego.