Podsumowanie Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej
Pacjent podmiotem opieki zespołu terapeutycznego
14 grudnia 2022 roku w Instytucie Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyła się Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pacjent podmiotem opieki zespołu terapeutycznego”.
Celem spotkania była debata naukowa i wymiana doświadczeń w kontekście wieloaspektowego podejścia do człowieka i jego problemów w zdrowiu i w chorobie. Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili studentów wszystkich kierunków sprawujących interprofesjonalną opiekę nad człowiekiem.
Patronat honorowy nad konferencją objął JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PANS w Chełmie.
Komitetowi Naukowemu konferencji przewodniczyli Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych PANS w Chełmie – dr n. o zdr. Aneta Kościołek oraz dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, prof. UM w Lublinie. Na czele Komitetu Organizacyjnego stali dr n. o zdr. Aneta Kościołek, dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, prof. UM w Lublinie oraz dr n. med. Wiesław Fidecki, prof. UM w Lublinie.
Debatę zainaugurowała dr n. o zdr. Zofia Sienkiewicz (Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego), która wygłosiła referat „Zespół terapeutyczny w praktyce klinicznej”.
Uczestnikami konferencji były osoby z całego kraju – pracownicy naukowi, studenenci i absolwenci uczelni m.in. z Poznania, Warszawy, Lublina, Łodzi, Krakowa, Rabki-Zdroju, Zabrza, Rzeszowa, Zamościa, Płocka, Ciechanowa, Nowego Targu, Katowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Tarnobrzegu, Radomia, Jarosławia, Przemyśla, Włocławka, Łomży, Kielc. Uczestnicy konferencji wysłuchali w sumie prawie 160 wystąpień w formie referatów oraz e-posterów. Prezentowane one były w trakcie sześciu sesji równoległych.
Podczas Konferencji efekty swoich poszukiwań naukowych zaprezentowali także studenci kierunku Pielęgniarstwo PANS w Chełmie, zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Ich wystąpienia dotyczyły m.in. jakości życia pacjentów dotkniętych różnymi jednostkami chorobowymi (niewydolność serca, dyskopatia lędźwiowa, choroby onkologiczne i in.), postaw studentów wobec pacjentów geriatrycznych czy wyobrażeń studentów pielęgniarstwa na temat przyszłego miejsca pracy w zderzeniu z rzeczywistością szpitalną.
Część wystąpień powstała w ramach prac prowadzonych w Studenckim Kole Naukowym Nauk Medycznych, którym kieruje mgr Monika Szarkowska Skiba.
Uczestnicy debaty mieli możliwość prezentacji wyników swoich badań oraz wymiany poglądów. Wysoko ocenili poziom merytoryczny spotkania i różnorodność ujęcia zagadnień szczegółowych. Uznali, iż był to dobrze zainwestowany czas, który przysłużył się poszerzeniu wiedzy i wymianie cennych doświadczeń.