20 września 2024
Aktualności UczelniInstytut Nauk Technicznych i Lotnictwa

Nasz pracownik wyróżniony w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca

16 września odbyła się ceremonia wręczenia nagród oraz wyróżnień w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, który od 2010 roku organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską. Wśród wyróżnionych projektów, obok największych uczelni technicznych w Polsce, znalazło się także rozwiązanie opracowane przez zespół z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, w którym kluczową rolę odegrał nasz pracownik – mgr inż. Adrian Nafalski.

Projekt, za który mgr inż. Nafalski wraz z zespołem otrzymał nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, dotyczył innowacyjnego podwozia samolotu z kołem wspomagającym napędzanym silnikiem elektrycznym. To zaawansowane rozwiązanie otwiera nowe możliwości w sektorze lotnictwa ogólnego, szczególnie w odniesieniu do samolotów lekkich.

Podwozie, dzięki swojej uniwersalnej konstrukcji, może być zainstalowane na różnych modelach samolotów, oferując szereg korzyści, takich jak oszczędność paliwa, zmniejszenie emisji hałasu i substancji szkodliwych oraz zwiększenie bezpieczeństwa podczas manewrów naziemnych. Innowacja ta, której jednym z twórców jest mgr inż. Nafalski, przyciągnęła uwagę branży lotniczej, stawiając naszą uczelnię na czołowym miejscu w dziedzinie nowatorskich rozwiązań inżynieryjnych.

Gratulujemy naszemu pracownikowi tego prestiżowego wyróżnienia, które jest dowodem na wysoką jakość badań i innowacji rozwijanych na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać i promować tak przełomowe projekty.