10 lipca 2023
Aktualności UczelniKatedra Matematyki

Międzynarodowe Seminarium Matematyczne Seminar on Complex Analysis w PANS w Chełmie

Dnia 7 lipca 2023 roku w Instytucie Matematyki i Informatyki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się międzynarodowe seminarium matematyczne Seminar on Complex Analysis. Celem zorganizowanego seminarium była prezentacja nowych wyników i współczesnych trendów w analizie zespolonej. Seminarium prowadził prof. dr hab. Józef Zając. Uczestnikami seminarium byli matematycy  z Meksyku, Ukrainy, Azerbejdżanu i Polski. W trakcie obrad wygłoszone zostały następujące wykłady:

1. Lino Resendis (Universidad Autónoma Metropolitana, Meksyk)
    Harmonic complex functions,
  1. Inna Kalchuk (Wołyński Uniwersytet Państwowy im. Łesi Ukrainki w Łucku, Ukraina)
    Some problems on apptoximimation theory,
  1. Andriy Zagorodnyuk (Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Ukraina)
    Symmetric and superstmmetric analytic functions on Banach spaces,
  1. Eldar Abbasov (Azebaijan National Academy of Science, Azerbejdżan)
    A new technique of hydrocarbons displacement a porous medium by gas-liquid systems.

Podsumowaniem obrad była dyskusja o dalszych kierunkach rozwoju analizy zespolonej ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w naukach technicznych. Dużo uwagi poświęcono synergii nauk matematycznych i przemysłu. Seminarium będzie kontynuowane jesienią bieżącego roku w Meksyku.