19 marca 2024
Aktualności UczelniInstytut Nauk MedycznychMonoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej

I LO w Chełmie z wizytą Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej

13 marca br. uczniowie klasy IIa z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie pod opieką Jolanty Maciejewskiej uczestniczyli w warsztatach w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

MCSM zapewnia doskonałe przygotowanie praktyczne do wykonywania zawodów medycznych. Zajęcia gwarantują autentyczność symulacji medycznych, co pozwala na dokładne odwzorowanie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych aspektów realnych sytuacji. To z kolei umożliwia naukę w warunkach, które są jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Uczniowie mogli się również dowiedzieć, jak postąpić w sytuacji zakrztuszenia, a nawet spróbować pobierania krwi. Młodzież zwiedziła również Centrum oraz przekonała się, jak działają symulatory pacjentów – od noworodka do osoby starszej.

Goście mieli też okazję brać udział w szkoleniu z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (BLS) oraz sprawdzić swoje umiejętności na specjalistycznych symulatorach. Zostali zapoznani z postępowaniem w razie zadławienia, co jest istotnym elementem pierwszej pomocy i od razu mogli zweryfikować swoją wiedzę w tym zakresie w warunkach symulowanych. Instruktorzy zademonstrowali również techniki wkłuć dożylnych, a osoby chętne mogły, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, zmierzyć się z tym zadaniem.

Zajęcia prowadzili instruktorzy– Adam Lewandowski oraz Beata Nowosad przy wsparciu studentów Pielęgniarstwa.

Spotkanie zostało zaplanowane w ramach Akademickiego Koła Naukowego działającego w I LO we współpracy z PANS w Chełmie.