28 maja 2024
Aktualności UczelniOgólnouczelniane

Dzień Młodego Naukowca w Chełmie. Spotkanie pełne inspiracji i naukowych odkryć!

W piątek, 24 maja 2024 roku, w Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie miały miejsce 8. już obchody Dnia Młodego Naukowca. Ten naukowy festiwal jest świętem Klubów Młodego Odkrywcy (KMO), realizowanych w ramach programu prowadzonego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie z Partnerami Regionalnymi do których należy PANS w Chełmie.

Wydarzenie uroczyście otworzyli Pani Prorektor ds. Studenckich dr Beata Fałda oraz Senator RP, Prorektor ds. Rozwoju prof. PANS dr hab. Józef Zając. Zaproszenie do CSI w Chełmie przyjęło kilkuset uczestników, z przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli i studentów. Spotkanie miało na celu popularyzację nauki oraz promowanie nowoczesnych metod uczenia się, inspirowanych procesem badań naukowych, takich jak obserwacja, eksperyment, IBSE i inne służące badaniu zjawisk otaczającego świata. W obszarze zainteresowań tegorocznego spotkania znalazły się również działania na rzecz wsparcia kondycji psychicznej oraz dobrostanu dzieci i młodzieży.

Chełmska Uczelnia, będąca od 2017 roku Partnerem Regionalnym CNK w województwie lubelskim, od 2022 roku uczestniczy w programie w Partnerstwie Trójstronnym z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W ramach tegorocznego wydarzenia Kluby Młodego Odkrywcy z powiatu chełmskiego zaprezentowały swoje osiągnięcia poprzez doświadczenia i prezentacje prac uczniów na temat „Ja i moje emocje w procesie doświadczania”, będące częścią projektu Fundacji Deloitte „Razem dla lepszej przyszłości KMO”.

Centrum Studiów Inżynierskich otworzyło swoje drzwi dla uczestników, prezentując podczas warsztatów, pokazów i ćwiczeń nowoczesne zaplecze dydaktyczno-techniczne oraz kompetencje, wiedzę i umiejętności pracowników PANS w Chełmie.

Dzień Młodego Naukowca wspierali również Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz koła łowieckie: Koło Łowieckie nr 82 „DUBELT” w Chełmie oraz Koło Łowieckie nr 86 „SZPAK” w Woli Uhruskiej, oferując przyrodnicze ścieżki edukacyjne i liczne aktywności dla uczestników.

W tym, największym tego typu wydarzeniu w Chełmie, wzięło udział ponad 700 uczestników, w tym przedstawicielki Klubów Młodego Odkrywcy z Ukrainy.
Dzień Młodego Naukowca w Chełmie po raz kolejny okazał się inspirującym spotkaniem, które z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju pasji naukowych wśród młodych odkrywców oraz popularyzacji współpracy ośrodków edukacyjnych i akademickich w regionie.