23 listopada obchodzony jest Dzień Fibonacciego. Leonardo z Pizy (ok. 1180-1240), znany również pod nazwiskiem Fibonacci (czyli syn Bonacciego), jest uznawany za pierwszego matematyka Europy zachodniej, który zapoznał się z osiągnięciami matematyków krajów arabskich i hinduskich.
W swojej rozprawie matematycznej Księga abaku (Liber abaci) Fibonacci rozpowszechnił w Europie podstawy arytmetyki i wiedzę o systemie liczbowym dziesiętnym. Z tego dzieła pochodzi sławne zadanie o królikach – chodzi o to, ile par królików zrodzi się w ciągu roku z jednej pary, jeśli każda para daje co miesiąc po jednej parze, zdolnej z kolei po miesiącu do rozmnożenia się i jeśli ani jedna para nie zginie. Odpowiedź daje suma wyrazów ciągu, którego każdy wyraz, za wyjątkiem pierwszych dwóch, jest równy sumie dwóch poprzednich (ciąg ten współcześnie nazywa się ciągiem Fibonacciego).
W celebrowaniu tego Dnia uczestniczyli również nasi Studenci. Członkowie Koła Naukowego Studentów Matematyki PANS przygotowali z tej okazji krótkie wystąpienia poświęcone m.in. życiu Leonarda z Pizy, historii ciągu Fibonacciego oraz związkom łączącym idee Leonarda z Pizy z architekturą i sztuką.