30 maja 2022
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i RolnictwieAktualności Uczelni

Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin

13 maja 2022 roku w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się seminarium szkoleniowe na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 60 osób, wśród których znaleźli się wykładowcy i studenci IZR, uczniowie ZSCKR w Okszowie oraz Siennicy Różanej z opiekunami, a także pszczelarze zrzeszeni w NZP w Chełmie, z p. prezesem S. Padowskim.

Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, kurczące się zasoby, zmiany klimatu. Te wyzwania stoją również przed rolnictwem, którego produktywność w ciągu najbliższych lat powinna zwiększyć się o co najmniej 60%, ale nie kosztem różnorodności biologicznej. Dlatego w produkcji wysokiej jakości żywności niezbędne są innowacyjne i bezpieczne narzędzia, takie jak nowoczesne maszyny i środki ochrony roślin. Zrównoważone rolnictwo to także odpowiedzialność za odpady opakowań środkach ochrony roślin. Dlatego też program seminarium obejmował wszystkie aspekty związane z prawidłowym posługiwaniem się środkami ochrony roślin – od momentu zakupu, przez kwestie ochrony operatora, wody i pszczół, po  gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Wśród tematów przedstawionych przez wykładowców – dr Joannę Gałązkę z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin i dr hab. inż. Grzegorza Doruchowskiego, Prof. Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego  w Skierniewicach znalazły się:

• Integrowana ochrona roślin jako niezbędny element równoważonego rolnictwa
  • Środki ochrony roślin jako leki dla roślin. Skąd wiadomo że nam nie zaszkodzą?
  • Jak bezpiecznie kupować środki ochrony roślin czyli cała prawda o zakupie środków ochrony roślin
  • Człowiek, pszczoły, środowisko – jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin?
  • Zanieczyszczenia miejscowe – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
  • Znoszenie środków ochrony roślin – istota zjawiska i ograniczanie ryzyka.
  • Spływ powierzchniowy jako przejaw zanieczyszczeń obszarowych – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
  • Bioremediacja i dehydratacja jako sposoby na zagospodarowanie wody zanieczyszczonej środkami ochrony roślin.
  • Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin i innych substancjach niebezpiecznych stosowanych w rolnictwie.