13 maja 2022 roku w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyło się seminarium szkoleniowe na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 60 osób, wśród których znaleźli się wykładowcy i studenci IZR, uczniowie ZSCKR w Okszowie oraz Siennicy Różanej z opiekunami, a także pszczelarze zrzeszeni w NZP w Chełmie, z p. prezesem S. Padowskim.
Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, kurczące się zasoby, zmiany klimatu. Te wyzwania stoją również przed rolnictwem, którego produktywność w ciągu najbliższych lat powinna zwiększyć się o co najmniej 60%, ale nie kosztem różnorodności biologicznej. Dlatego w produkcji wysokiej jakości żywności niezbędne są innowacyjne i bezpieczne narzędzia, takie jak nowoczesne maszyny i środki ochrony roślin. Zrównoważone rolnictwo to także odpowiedzialność za odpady opakowań środkach ochrony roślin. Dlatego też program seminarium obejmował wszystkie aspekty związane z prawidłowym posługiwaniem się środkami ochrony roślin – od momentu zakupu, przez kwestie ochrony operatora, wody i pszczół, po gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin.
Wśród tematów przedstawionych przez wykładowców – dr Joannę Gałązkę z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin i dr hab. inż. Grzegorza Doruchowskiego, Prof. Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach znalazły się:
- Integrowana ochrona roślin jako niezbędny element równoważonego rolnictwa
- Środki ochrony roślin jako leki dla roślin. Skąd wiadomo że nam nie zaszkodzą?
- Jak bezpiecznie kupować środki ochrony roślin czyli cała prawda o zakupie środków ochrony roślin
- Człowiek, pszczoły, środowisko – jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin?
- Zanieczyszczenia miejscowe – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
- Znoszenie środków ochrony roślin – istota zjawiska i ograniczanie ryzyka.
- Spływ powierzchniowy jako przejaw zanieczyszczeń obszarowych – ryzyko występowania i metody zapobiegania.
- Bioremediacja i dehydratacja jako sposoby na zagospodarowanie wody zanieczyszczonej środkami ochrony roślin.
- Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin i innych substancjach niebezpiecznych stosowanych w rolnictwie.