7 czerwca 2024
Wyróżnione

Delegacja Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej w chełmskiej Akademii

W dniach 4-5 czerwca br. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie gościła kilkuosobowa delegacja Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej na czele z jej przewodniczącym – posłem na Sejm RP Kazimierzem Gołojuchem, a także z udziałem wiceministra Aktywów Państwowych Zbigniewa Ziejewskiego – wiceprzewodniczącego, oraz posłem Tadeuszem Chrzanem – wiceprzewodniczącym.

Wizyta zorganizowana na zaproszenie Profesora Józefa Zająca Senatora RP, prorektora ds. Rozwoju PANS miała na celu zaprezentowanie dorobku chełmskiej Akademii w zakresie kształcenie na kierunkach i specjalnościach technicznych oraz udział przedstawicieli grupy w VIII Konferencji naukowej z cyklu „NAUKA I PRAKTYKA-ROLNICTWO RÓŻNE SPOJRZENIA. DYLEMATY ROLNICTWA W XXI WIEKU SZANSE I ZAGROŻENIA, zorganizowanej w ramach programu Ministerstwa Nauki i szkolnictwa Wyższego pn. „Doskonała nauka II”.

Wystąpienia przedstawicieli Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej pozwoliły uczestnikom konferencji, reprezentującym wszystkie uczelnie rolnicze Polski, poznać możliwości korzystania ze środków Funduszy Szwajcarskich, dedykowanych badaniom naukowym ukierunkowanym na rozwój przedsiębiorczości, w tym także działalności rolniczej.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to fundusze przeznaczone przez Szwajcarię na rozwój Polski, na podstawie uzgodnień z Unią Europejską oraz z Polską. Poprzednią edycję realizowano w latach 2007-2017. Obecną, drugą już edycję, zainaugurowano oficjalnie w grudniu 2023 r. i będzie realizowana do 2029 r. Obejmuje ona program Badania Naukowe i Innowacje oraz program wsparcia rozwoju miast.