25 czerwca 2021
Katedra Stosunków MiędzynarodowychOgólnouczelniane

Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu na esej geopolityczny

Już po raz drugi gościliśmy w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie laureatów II Konkursu na esej geopolityczny, który w tym roku został przeprowadzony w formule ogólnopolskiej. Uczestnicy musieli się więc zmierzyć z konkurentami z różnych ośrodków akademickich oraz edukacyjnych z całego kraju.

Uroczystość, w trakcie której uhonorowano laureatów konkursu, uświetniła swoją obecnością Pani dr Beata Fałda Prorektor ds. Studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. W rozdaniu nagród wziął również udział dr Jurij Hajduk – Kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych oraz przedstawiciele chełmskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego – prof. PWSZ w Chełmie Ignacy Kitowski, dr Iwona Lasek-Surowiec i mgr Marcin Oskierko.

Laur zwycięstwa w kategorii uczeń przypadł Panu Filipowi Draganowi – uczniowi XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, zaś w kategorii student – Pani Katarzynie Winiarczyk z kierunku Stosunki międzynarodowe w PWSZ w Chełmie.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu eseju na jeden z wybranych tematów konkursowych

• Geopolityczny wirus – czy SARS-CoV-2 zmieni układ sił na świecie?
  • Amerykańsko-chińska gra o tron w dobie pandemii
  • Skutki pandemii COVID-19 dla gospodarki światowej
  • Zasoby mórz i oceanów jako przedmiot rywalizacji międzynarodowej
  • Nie tylko Afryka. Konflikty o zasoby wody w Europie
  • Geopolityczne znaczenie rzek

Uczestnicy konkursu, którzy zajęli miejsca od 1 do 5 uzyskali kwalifikację do IV Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne.

Najlepsze prace konkursowe będą mogły zostać opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientia, wydawanych przez Chełmskie Towarzystwo Naukowe.

II Ogólnopolski Konkurs na esej geopolityczny to inicjatywa objęta patronatem honorowym Senatora RP dra hab. Józefa Zająca, prof. PWSZ w Chełmie, Prorektora ds. Rozwoju oraz JM Rektora dra hab. inż. Arkadiusza Tofila, profesora PWSZ w Chełmie. Organizację tego przedsięwzięcia powierzono Katedrze Stosunków Międzynarodowych na czele z kierownikiem dr. Jurijem Hajdukiem oraz chełmskiemu oddziałowi PTG. Konkurs wpisał się w cykl uroczystych obchodów 20-lecia powstania Uczelni.

Uhonorowani uczestnicy

Imię i nazwisko Kategoria uczeń MIEJSCE Nauczyciel/opiekun merytoryczny
Dragan Filip XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie I MIEJSCE Tomasz Kurzepa

Justyna Bernat

Celińska Natalia I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie II MIEJSCE Katarzyna Dobrakowska
Cieśliński Maciej I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie III MIEJSCE Agnieszka Chwaszcz
Dzieńkowska Zuzanna I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie WYRÓŻNIENIE Katarzyna Dobrakowska
Juszczak Oskar I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie Kwalifikacja do IV Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej Anna Popielewicz
Imię i nazwisko Kategoria student MIEJSCE
Winiarczyk Katarzyna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie I  MIEJSCE
Szyszka Jakub Uniwersytet Jagielloński II MIEJSCE
Burda Katarzyna Uniwersytet Pedagogiczny Kraków III MIEJSCE
Zadworny Bartłomiej Uniwersytet Zielonogórski WYRÓŻNIENIE
Urbańska Natalia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Kwalifikacja do IV MOG

Pozostali nagrodzeni uczestnicy

Kategoria uczeń

Imię i nazwisko Kategoria uczeń Nauczyciel/opiekun merytoryczny
Kogut Nikola I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie Katarzyna Dobrakowska
Kulczyńska Olga Zespół Szkół nr 1 w Krasnymstawie Jerzy Stępień
Olchowska Kinga LO Dubienka Jolanta Mazurkiewicz
Proć Żaklina Zespół Szkół nr 1 w Krasnymstawie Jerzy Stępień

Kategoria student

Kulbicka Patrycja Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
Ksenia Karpińska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Słowa uznania i podziękowań kierujemy również na ręce Szanownych  Nauczycieli: Pani  Justyny Bernat i Pana Tomasza Kurzepy, Pani Katarzyny Dobrakowskiej, Pani Agnieszki Chwaszcz, Pani Anny Popielewicz, Pani Jolanty Mazurkiewicz oraz Panu Jerzemu Stępniowi.